česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pekingu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec jednal v jihočínském městě Shenzhen s náměstkem primátora

Velvyslanec Vladimír Tomšík jednal o možnostech vzájemné spolupráce s panem Ai Xuefeng/-em, náměstkem primátora čínské technologické metropole, dynamicky se rozvíjejícího města Shenzhen.

Setkání se uskutečnilo dne 24. března v rámci pracovní cesty velvyslance a vedoucího obchodně ekonomického úseku velvyslanectví, jejímž hlavním cílem byla podpora obchodně-ekonomických zájmů České republiky. Hrubý domácí produkt (HDP) třinácti miliónového Shenzhenu dosáhl v roce 2020 hodnoty 425 miliard USD a zaznamenal meziroční růst 3,1 %. Pro srovnání lze uvést, že objem HDP je téměř dvojnásobný oproti výkonu české ekonomiky.

Obě strany se shodly na potenciálu užší spolupráce zejména v oblastech technologického rozvoje, jež je tak příznačný pro toto dynamické jihočínské město sousedící s Hongkongem. Tento fakt je výborně ilustrován i strukturou firem, jež jsou zalistovány na místní burze cenných papírů a které lze ze 72 % označit jako high-tech společnosti. Město je zároveň významným obchodním centrem a místem s největším veletržním centrem na světě. Velvyslanec Tomšík informoval o tradiční účasti řady českých firem na místních veletržních akcích, ať už se jedná o prestižní Hi-Tech Fair, International Logistics and Transportation Fair či dalších. Zmínil i atraktivní podnikatelské a investiční prostředí České republiky, která má zájem o investice s vysokou přidanou hodnotou. Tato příležitost může být velmi zajímavá i pro společnosti ze Shenzhenu.

 

Ladislav Horák, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Velvyslanectví ČR v Pekingu