česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Za jadernou energii bezpečnější

Zvláštní velvyslanec pro energetickou bezpečnost a vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, Václav Bartuška, a místopředseda Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Petr Krs, navštívili ve dnech 9. – 15. dubna 2011 Čínu.

V doprovodu velvyslance ČR Libora Sečky a ekonomického rady velvyslanectví Petra Vávry jednali v Pekingu s generálním sekretářem Čínského úřadu pro jadernou energii (China Atomic Energy Authority), Wang Yiren, o možné spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti, sdílení zkušeností s výstavbou jaderných elektráren i poznatků ze souvisejících oblastí (kupř. těžba uranu, dozimetrická měření).

V druhé části návštěvy v ČLR byli čeští zástupci hosty společného podniku Taishan Nuclear Power Joint Venture Co. Ltd., jehož partnery jsou čínský energetický koncern China Guangdong Nuclear Power Co. (CGNPC, 70% podíl) a francouzský gigant Electricité de France (EdF, 30% podíl). Tato společnost nyní buduje novou jadernou elektrárnu nedaleko města Taishan v provincii Guangdong, kde má v konečné podobě vyrábět tolik žádanou elektrickou energii pro čínskou ekonomiku celkem šest reaktorů. Pro čtyři z nich (každý o výkonu 1750 MW) dodává klíčovou technologii francouzská firma AREVA, která je mj. jedním z hlavních zájemců o dostavbu JE Temelín. Česká delegace využila návštěvy v Taishanu pro získání informací o pokračujícím budování jaderné elektrárny i diskusi o posílení bezpečnosti těchto zdrojů energie ve světě po událostech v JE Fukušima v Japonsku.

Taishan