česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace Moravskoslezského kraje navštívila partnerskou provincii Jiangsu

Hejtman Miroslav Novák a guvernér provincie Jiangsu pan Li Xueyong podepsali v čínském Nanjingu Memorandum o dalším rozvoji spolupráce mezi provincií Jiangsu a Moravskoslezským krajem. Návštěva Čínské lidové republiky se uskutečnila od 18. do 24. listopadu.

Podpis memoranda byl výsledkem červencového jednání, která moravskoslezský hejtman absolvoval s nejvyššími představiteli provincie během setkání v čínském Chongqingu.

 „Navázat spolupráci s druhou nejsilnější ekonomikou světa je pro Moravskoslezský kraj, který citelně zasáhla světová hospodářská krize a musí řešit tíživou sociální situaci, velmi důležité. Rozvoj malého a středního podnikání, spolupráce v oblasti cestovního ruchu, zdravotnictví a školství by mohly přinést do regionu potřebná pracovní místa,“  uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Členy moravskoslezské výpravy byli i zástupci průmyslových podniků z regionu, představitelé Vysoké školy báňské – Technické univerzity, Ostravské univerzity, Fakultní nemocnice Ostrava a Janáčkovy filharmonie Ostrava. Delegace proto uskutečnila jednání se zástupci odboru školství, zdravotnictví, kultury, Nanjingské univerzity, Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu o možné výměně studentů a pedagogů, spolupráci nemocnic a orchestrů a další.

Delegace navštívila i průmyslový park ve městě Suzhou, kde se v rámci tzv. „Nanopolis“ realizuje China-Czech Technology Centre, česko-čínský projekt podporující české nanotechnologické firmy při pronikání na čínský trh. Delegace navštívila firmy Higer (výrobce autobusů) a Hentong Group (výrobce kabelů).

Moravskoslezský kraj a firmy z regionu by se mohly příští rok také prezentovat na mezinárodním veletrhu China Import Expo, který se bude konat v Kunshanu a je zaměřen na strojírenství, letecký průmysl, zelené technologie a spotřební zboží. Zvažujeme také účast na setkání investorů z provincie z Jiangsu. To by se mělo uskutečnit v druhé polovině příštího roku,“  upřesnil hejtman Miroslav Novák.

Čínská média přinesla o návštěvě tyto zprávy:

http://www.js.gov.cn/JSGOVEN08/newscenter/201312/t20131203_845504.html 

http://www.ec.js.edu.cn/art/2013/11/21/art_4336_139302.html

http://news.nju.edu.cn/show_article_1_33384

http://www.ccpit.org/Contents/Channel_50/2013/1122/375073/content_375073.htm

http://www.suzhou.gov.cn/news/bmdt_991/201311/t20131125_328854.shtml