česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zhuhai Airshow 2014: symbolické zakončení dalšího roku propagace českého A-Z řešení v Číně

(Archivní článek, platnost skončena 30.10.2019 / 04:18.)

Ve dnech 11.-16. listopadu 2014 se v Zhuhai opět sešla početná skupina českých leteckých firem, které jsou součástí uceleného nabídky ČR pro rozvoj všeobecného letectví v ČLR. Projekt se nazývá České všeobecné letectví: A-Z řešení pro Čínu a obsahuje celé spektrum produktů a služeb, které ČR nabízí čínským partnerům za účelem realizace rozvoje všeobecného letectví v Číně, vše od infrastruktury letišť, výroby malých sportovních letadel a dalších produktů, trénink pilotů a personálu, až po údržbu a opravy, návrhy letišť, záchrannou službu, ale i sdílení zkušeností v oblasti regulace, legislativy a certifikace.

Letecká amatérská asociace, která byla společně s agenturou CzechTrade u zrodu ideje ucelené propagace, se v letošním roce díky projektu ekonomické diplomacie MZV ČR realizovaném ZÚ Peking velmi aktivně zapojila do propagace přímo zde v ČLR, aby lépe českým firmám se zájmem o čínský trh zprostředkovala aktuální situaci na trhu. Viceprezident LAA J. Fridrich se v průběhu roku účastnil 3 veletrhů a několika seminářů, v rámci kterých prezentoval unikátní zkušenosti české strany při rozvoji všeobecného letectví.

Po dvou letech častých návštěv a po úspěšném představení českých letadel v Chengdu v rámci Západočínského mezinárodního veletrhu v říjnu t.r. (viz: ) se tak na letišti v Zhuhai v rámci společné účasti organizované agenturou CzechTrade sešly čtyři výrobci malých sportovních či "commuter" letadel (Aircraft Industries, Evektor, TL-Ultralight, Skyleader),  letecká škola (F-AIR), výrobce letecké elektroniky a systémů pro kritické aplikace (UNIS) a výrobce obráběcích strojů (KOVOSVIT MAS). ZÚ Peking se podílel na propagace českých firem v Zhuahi v rámci výše zvýšeného projektu ekonomické diplomacie.  Dvě letadla byly vystavena na venkovní ploše.

MZV ČR podpořilo účast českého leteckého průmyslu na Zhuhai Airshow 2012 ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR již před dvěma lety, právě v souvislosti s očekávaným postupným otevíráním leteckého prostoru pro všeobecné letectví. Vedoucí kanceláře CzechTrade Shanghai, A. Červinka, který se veletrhu účastnil, zdůraznil, "že české firmy v letošním roce ocenily především fakt, že po dvouletém seznamování se s trhem a počátečními kontakty se na veletrhu uskutečnila již řada velmi konkrétních jednání a že partneři si je již cíleně nacházeli sami."

Řada českých leteckých firem již našla své první partnery. Rok 2014 byl obzvláště úspěšný. "Všichni se však shodují, že bez patřičných licencí od Úřadu pro civilní letectví Číny, je přístup na trh velmi problematický" dodává A. Červinka.

Velvyslanec ČR v ČLR L. Sečka projekt ekonomické diplomacie shrnuje následovně: "Projekt pro tento rok měl za cíl přispět k cílené propagaci českého A-Z řešení a napomoci tak českým firmám k nalezení vhodných partnerů, ať již jde o export, společnou výrobu, poskytování služeb či jiný způsob. Hlavní motivací je však stále snaha o představení unikátního know-how českých firem a relevantních agentur, kterým se v ČR podařilo vytvořit velmi příhodné podmínky pro rozvoj všeobecného letectví. Číně přejeme stejně úspěšný rozvoj této kategorie létání a proto jsem připraveni se o naše zkušenosti podělit a nastavit spolupráci na bázi „win-win“. Certifikace byla a zůstává jedním z hlavních praktických úkolů pro nadcházející období. Těšíme se na spolupráci s čínskými partnery v roce 2015."