česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Návrat českého letectví“ - české letadlo se po téměř 60 letech opět představilo na letecké přehlídce v Číně

Minulé pondělí, 19. října, bylo posledním dnem úspěšné týdenní prezentace leteckého průmyslu České republiky na China General Aviation Convention v Xi´anu (CIGAC). Kromě stěžejního „produktu“ českého leteckého průmyslu, tj. letounu L 410 vyráběného společností Aircraft Industries, který je určen především pro přepravu na kratší vzdálenosti, se největšího letošního veletrhu o všeobecném letectví v Číně zúčastnilo také několik dalších českých firem. Společnosti měly k dispozici oficiální propagační stánek, který jim byl zajištěn Ministerstvem zahraničních věcí České republiky ve spolupráci s Leteckou amatérskou asociací České republiky v rámci projektu ekonomické diplomacie organizovaného MZV ČR.

Expozice se účastnily společnosti: TL- Ultralight (výrobce ultralehkých letadel), Transcon (producent letištní infrastruktury), PBS Velká Bíteš (výrobce leteckých motorů) nebo Nirvana (paramotory a paragliding). Ostatní společnosti byly představeny jako členové tzv. „A-Z řešení“ pro čínské všeobecné letectví: Skyleader (výrobce ultralehkých letadel), Direct Fly (výrobce ultralehkých letadel), FAIR (pilotní výcviková škola) nebo Avia Propeller. „Vážně uvažujeme o tom, že se na veletrh v roce 2017 opět vrátíme,“ říká ředitel agentury CzechTrade v Chengdu Ladislav Graner, která se rovněž akce v Xian účastnil. Ředitel agentury CzechTrade v Chengdu následně doplnil: „Po několika úspěšných událostech v oblasti letectví, které se uskutečnily v provincii Sichuan, jsme připraveni uvést české společnosti také do jiných částí západní a střední Číny.“

 

Obrázek č. 1: Český stánek v Xi´anu „České všeobecné letectví“: A-Z řešení pro Čínu.

Obrázek č. 1

Obrázek č. 1

Česká účast v Xi´anu vzbudila značnou vlnu zájmu mnoha státních úředníků a odborníků v oblasti všeobecného letectví, zejména se o to postaral letoun L410, jenž se v současnosti nachází na cestě kolem světa a jehož uvádění na čínský trh je zajišťováno prostřednictvím nového partnera China Aviation Supplies Company, která ve spolupráci s dlouholetým dodavatelem pro Aircraft Industries – GE Aviation – podporuje distribuci L410 v ČLR. Několik potenciálních zákazníků navštívilo společný stánek společností Aircraft Industries / GE Aviation, aby prozkoumali možnosti využití letounu L410 v Číně, obzvláště pokud se jedná o přepravu cestujících na krátké vzdálenosti. Zástupci několika provincií a leteckých společnosti se zúčastnili expozice a ukázali velký zájem o tento produkt. „Bylo potěšující opět vidět české letadlo na čínském nebi připomínající období 50. let, kdy se české letadlo Aero Ae-45 účastnilo letecké přehlídky v provincie Liaoning,“ říká Jan Fridrich, viceprezident Letecké amatérské asociace České republiky. Také společnosti TL-Ultralight, Transcon a Nirvana měly v rámci CIGAC setkání s mnoha potenciálními klienty.

 

Obrázek č. 2: Český stánek během návštěvy vice-administrátora Úřadu civilního letectví Číny

Obrázek č. 2

Obrázek č. 2

Obrázek č. 3: Letoun L410 na letišti Pucheng v Xi´anu.

Obrázek č. 3

Obrázek č. 3

V rámci letošního ročníku China International General Aviation Convention v Xi´anu viceprezident Letecké amatérské asociace České republiky Jan Fridrich v průběhu hlavního summitu a také během jednoho speciálně konaného fóra přednesl projev na téma „České zkušenosti se všeobecným letectvím“. Česká strana se domnívá, že vzhledem ke svým jedinečným zkušenostem v procesu rozvoje všeobecného letectví, který byl započat před 25 lety a jenž se velmi podobá současnému vývoji v Číně, může být mnoho z informací sdíleno s čínskými partnery za účelem vytvoření vhodného základu pro úspěšný rozvoj všeobecné letectví v Číně. Česká republika stejně jako Aircraft Industries obdržela ze strany organizátorů CIGAC zvláštní cenu pro mezinárodní spolupráci.

 

Velvyslanec České republiky v Číně Libor Sečka říká: „Doufáme, že nám Xi´an v Číně pomohl symbolicky „otevřít dveře“ pro české výrobky všeobecného letectví. V blízké době, kdy by měl být úspěšně dovršen proces vyjednávání o spolupráci v oblasti certifikací ultralehkých letadel, očekáváme příchod více společností, zejména výrobců ultralehkých letadel. Využití letounu L410 jako dopravního prostředku na krátké vzdálenosti je vnímáno jako možný příspěvek ČR do projektu Belt and Road Initiative, a proto počítáme s oficiální podporou ze strany čínského vedení. Stejný potenciál se nachází v oblasti letištní infrastruktury a implementaci všech nebo vybraných aspektů z tzv. „A-Z řešení“. Avšak v rámci projektu Belt and Road Initiative má Česká republika mnohem více co nabídnout, možné oblasti spolupráce budou projednány v průběhu nadcházející vrcholné návštěvy předsedy vlády České republiky na konci listopadu.“ Mnoho společností z českého leteckého průmyslu již v Číně realizuje řadu projektů  - např. ERA, Eldis, PBS Velká Bíteš, FAIR a společně s ostatními účastníky tzv. „A-Z řešení“ jsou připraveni dále zkoumat, jaké příležitosti čínský letecký trh nabízí.