česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České technologie budily pozornost v Shenzhenu – jihočínském „Silicon Valley“

České technologie byly centrem pozornosti návštěvníků, ale i médií na China Hi-Tech Fair v Shenzhenu. Na české expozici, jež byla součástí mezinárodního pavilonu s názvem „One Belt, One Road“ a realizována jako Projekt ekonomické diplomacie, se představilo šest českých firem: Nafigate, Lipa Learning, Škoda Auto, Daisy, SVCS a Smart Heating Technology. Největší úspěch zaznamenaly firmy Nafigate a Lipa Learning. Hlavní atrakcí byl vůz Škoda Superb.

Česká expozice svou vizuální podobou, kvalitou a inovativností českých firem, ale i Škodou Superb a českým pivem, lákala širokou veřejnost na China Hi-tech Fair. Tu odbornou nejvíce přitahovaly technologie firmy Nafigate. Tu laickou, konzumní, zase vůz značky Škoda Superb. Rodiče s dětmi naopak nejvíce zaujala Lipa Learning.

Společnost Nafigate není na čínském trhu nováčkem. Její technologie Hydal a Nanospider, kterou společnost na svém stánku prezentovala, budily zájem potenciálních čínských partnerů, ale také novinářů. Na stánku Nafigate se tak doslova trhly dveře. Společnost byla také přizvána, aby vystoupila v rámci panelu věnovanému novým energiím. Není divu, že za svou inovativnost získala cenu veletrhu „Top 10 Products Finalist“.

Nově se na čínském trhu prezentovala společnost Lipa Learning, tvůrce edukativních aplikací pro děti předškolního věku. Společnost vstoupila na čínský trh velmi dobře připravená, a to jak po informační, tak technologické stránce. Svým holistickým přístupem ke vzdělání, který jde ruku v ruce s rozvíjejícími se technologiemi a odráží současné výchovné principy Číny, jež se opírají o budování vztahu dětí k technologiím, si získala zájem z řad potenciálních obchodních partnerů ale i čínských spotřebitelů.

Škoda Auto, jež na veletrhu vystavovala svůj vůz Škoda Superb, byla ukázkou využití hi-tech technologií v praxi. Není proto divu, že o požitek vyzkoušet si tyto technologie v praxi a stát se alespoň na pár minut majitelem tohoto super(b)vozu, se nechtěl připravit nejeden čínský návštěvník.

Zájem byl ale také o společnosti Daisy, jež se prezentovala výpočty elektroenergetických sítí všech napěťových úrovní a vzbudila zájem i takových čínských gigantů jako je CGN (čínská společnost jež v Číně provozuje několik jaderných elektráren a působí v dalších energetických odvětvích, jako je větrná a sluneční energie, hydro energie, atd.); či Smart Heating Technology, jež na veletrhu ukázala své ekonomické a ekologické řešení vytápění objektů občanské vybavenosti, hal, zemědělských objektů, obytných budov a průmyslových objektů. Zájem možných čínských partnerů o svůj produkt si pochvalovala i společnost SVCS, která je na čínském trhu dlouhodobě aktivní v oblasti fotovoltaiky a polovodičů.

Českou expozici, již společně realizovalo Velvyslanectví ČR v Pekingu a zastoupení CzechTrade v Guangzhou jako Projekt ekonomické diplomacie (projekty Ministerstva zahraničních věcí ČR na podporu českých firem a odvětví českého průmyslu v prosazení se na zahraničních trzích), také navštívil stranický tajemník provincie Guangzhou p. Hu Chunhua, který nejen ocenil atraktivnost českého stánku, resp. přínosnost českých technologií pro čínský trh, ale také kvalitu českého piva Budějovický Budvar.

Veletrh China Hi-Tech Fair, jež byl již 18. ročníkem a uskutečnil se v termínu 16. – 21. listopadu, je největším technologickým veletrhem v Číně a doslova přehlídkou čínských inovací, kam se každoročně sjíždí čínské i světové technologické a inovativní firmy, aby zde ukázaly své nejnovější objevy. Expozice tak byla rozdělena do několika pavilonů, z nichž každý se zaměřoval na jinou oblast: IT&ICT, Smart Cities, moderní výrobu, novou elektronickou technologii, úsporu energií a ochranu životního prostředí, optoelektroniku, vědu, výzkum a inovace, aj. Shenzhen, kde se veletrh každoročně koná, je také centrem startupů a hlavním sídlem největších čínských technologicky inovativních firem jako jsou Huawei, ZTE, BGI a další. Ne nadarmo se mu proto přezdívá - jihočínské „Silicon Valley“.

Vzhledem k potenciálu čínského trhu pro české technologie, ale i úspěchu české účasti na tomto veletrhu, tak Velvyslanectví ČR v Pekingu a zastoupení CzechTrade v Guangzhou plánuje tuto akci finančně podpořit i příští rok. Zájemci o účast na společné expozici se již nyní mohou začít hlásit zastoupení CzechTrade v Guangzhou.

 

Barbora Kocourková, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu