česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České všeobecné letectví se opět představilo v Číně – „dvojité přistání“ v Mianyangu a Xi´anu

V období kratším než jeden měsíc české všeobecné letectví (GA) dvakrát úspěšně „přistálo“ v Číně. Po loňských vydařených prezentacích na Zhuhai Airshow a na West China International Fair v Chengdu  se čeští letečtí výrobci, účastníci tzv.  „A-Z řešení pro čínské všeobecné letectví“, vrátili zpět do Číny, přičemž s sebou přivezli rozšířené portfolio svých produktů a řešení, které by mohli nabídnout a sdílet s potenciálními čínskými zákazníky, jež mají být také nabízeny na čínském trhu. Kontakty mezi Čínou a Českou republikou jsou také udržovány na oficiální úrovni, probíhají jednání a intenzivní kontakty mezi Úřadem pro civilní letectví ČLR a Ministerstvem dopravy České republiky, Leteckou amatérskou asociací České republiky a dalšími relevantními partnery na obou stranách.
 

Na konci září se uskutečnilo vůbec největší představení českého všeobecného letectví, které bylo organizováno kanceláří CzechTrade Chengdu ve spolupráci s místními partnery v rámci 3. mezinárodní expozice High-tech Expo in China (Mianyang) Science and Technology City. Představily se zde čtyři ultralehká letadla od společností TL-Ultralight, Skyleader a Direct Fly, dále letový simulátor od společnosti Letov Simulátory, motor s kontrolní jednotkou UNIS vyrobený v PBS Velká Bíteš a vrtule od firmy Avia Propeller. V rámci expozice se také uvedla tréninková pilotní škola FAIR, stejně jako zástupci společnosti Nirvana se svými paramotory. V rámci českého stánku se expozice zúčastnilo mnoho dalších českých firem i z jiných odvětví. Konkrétně se zde představila společnost Škoda Auto, strojírenské společnosti TOS Kuřim a TOS Kunming a typické české potravinářské výrobky, především pivo. Oficiální českou delegaci vedl Jan Kohout, poradce prezidenta České republiky. Ladislav Graner, ředitel agentury CzechTrade v Chengdu, zrekapituloval tuto událost následovně: „České společnosti se skutečně poctivě věnují rozvoji čínského trhu se všeobecným letectvím a vykazují značnou snahu ve sdílení již načerpaných znalostí a zkušeností s čínskými partnery. Provincie Sichuan se stala svědkem jednoho z prvních konkrétních projektů tzv. A -Z řešení. I když se většina z nich stále nachází v raném stadiu, je zřejmé, že se české všeobecné letectví již v této čínské provincii silně ukotvilo, a že se české a čínské firmy společně začaly podílet na vytváření dějin vývoje všeobecného letectví v provincii Sichuan.“

 

Obrázek č. 1: Česká expozice na Mianyang  International High-tech Expo of China.

Obrázek č.1

Obrázek č.1

 

Další představení českého tzv. A-Z řešení připravilo Velvyslanectví České republiky v Číně jako součást projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky ve spolupráci s Leteckou amatérskou asociací České republiky v rámci letošního ročníku China International General Aviation Convention, který se konal od 15. do 19. října v Xi´anu. Zástupci společností TL-Ultralight, Nirvana, PBS Velká Bíteš se proto znovu vydali do Číny. Nově se k vystavovatelům připojila společnost Transcon zabývající se letištní infrastrukturou, která mimo jiné představila unikátní řešení pro systém řídicích věží. Avšak smysl českého stánku v Xi´anu byl stejný jako celá filosofie tzv. „A-Z řešení“, jež v sobě obsahuje představení a propagaci komplexního řešení, které by mohlo být využito v oblasti rozvoje čínského všeobecného letectví, jež zároveň může čerpat ze sdílení jedinečných zkušeností z funkčního systému českého všeobecného letectví, který již v České republice existuje posledních 25 let.

 

Obrázek č. 2: Paramotory společnosti Nirvana jako nedílná součást leteckého nadšení v České republice.

Obrázek č.2

Obrázek č.2

Víceprezident Letecké amatérské asociace České republiky Jan Fridrich „české zkušenosti“ zakotvené v A-Z řešení sdílel s odborným obecenstvem dne 18. října v Xi´anu během svého projevu: „Možná to bude znít jako klišé, ale jsme tu, abychom pomohli našim čínským kolegům ve vytvoření co nejlepšího systému všeobecného letectví tak, aby se z Číny jednoho dne stal největší trh se všeobecným letectvím na světě, protože pokud se bude ve všem postupovat korektně v souladu s danými pravidly, Čína tento potenciál má. V první řadě se jedná o hledisko legislativních předpisů, ale také o oblast letového provozu, přístupu k nejnovějším technologiím a kvalifikované pracovní síle. Pro všeobecné letectví, a v tomhle ohledu mi můžete věřit, jelikož se v této oblasti pohybuji po většinu své kariéry a jsem také pilotem, je pravdou skutečnost, že čím jednodušší a více přímočarý systém, tím lépe. Není nutné trávit tolik času a energie na počáteční letové způsobilosti, namísto toho by měl být kladen větší důraz na vzdělávání a prevenci. Ale ze všeho nejdůležitější je přístup ke vzdušnému prostoru, protože letadla bez vzduchu jsou jako ryby bez vody!“

 

Světově proslulý 19-místný letoun L 410, který vyrábí česká společnost Aircraft Industries známá též jako LET Kunovice, také „přiletěl“ z České republiky, aby v Číně představil jednu z možností osobní nebo nákladní přepravy na krátké vzdálenosti. Stánek společnosti lze nalézt na letišti v Puchengu -  H011. Klára Jurčová, vedoucí ekonomického úseku na Velvyslanectví České republiky v Pekingu se domnívá, že si tento výrobek v Číně brzy znajde své první zákazníky a dále vysvětluje: „Zejména nyní, kdy Aircraft Industries započala spolupráci s China Aviation Supplies Company, se společnost může stát jedním z možných přispěvovatelů České republiky do tzv. Belt and Road Initiative.  Tato spolupráce se v praxi může projevit v podobě zvýšené konektivity čínských provincií právě prostřednictvím letounu L 410.“ Tomáš Mertl, exportní manažer společnosti, dodává: „L 410 je produkt světové úrovně a byl již exportován do mnoha zemí včetně Asie a Čína je pro nás dalším logickým krokem. Společně s naším novým partnerem v Číně děláme vše pro to, abychom zajistili, že si čínští zákazníci budou moci brzy letoun L410 sami vyzkoušet a následně budou připraveny na ostrý provoz. Jsme si jisti, že čínští operátoři budou spokojeni s provozním výkonem našich letadel.“

Obrázek č. 3: Letoun L410 vyrobený společností Aircraft Industries před odletem do Číny.

Obrázek č. 3

Obrázek č. 3

Letectví, zejména, nikoliv však výhradně všeobecné letectví, je jen jedním z mnoha odvětví, o kterých v současné době probíhá bilaterální diskuse mezi Českou republikou a Čínou, mj. také v souvislosti s nedávným otevřením přímého leteckého spojení z Pekingu do Prahy. Dvoustranné vztahy mezi zeměmi se neustále prohlubují, o čemž svědčí řada konkrétních projektů spolupráce a nastávající návštěva předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky, která se uskuteční v listopadu tohoto roku. Návštěva určitě bude důležitým mezníkem při hledání dalších konkrétních projektů v oblastech společného zájmu napříč mnoha různými odvětvími.