česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Lukáš Opatrný
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká letadla byla v čínském Xianu opět středem pozornosti

České letectví se opět s velkým úspěchem představilo na leteckém veletrhu China International General Aviation Convention v čínském městě Xian. Na stánku České republiky byl vystaven ultralehký letoun Shark, který během veletrhu obdržel validační typový certifikát (VTC) od Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC). Stal se tak pátým českým ultralehkým letadlem certifikovaným pro čínský trh. Česká letecká expozice byla organizátory označena za nejlepší a nejvíce navštěvovanou expozici celého veletrhu. Nenechalo si ji ujít ani vedení města Xian, včetně stranického tajemníka a vícestarosty, kteří si vedle stovek dalších návštěvníků osobně vyzkoušeli kokpit letounu Shark.

V historickém čínském městě Xian se ve dnech 24. – 27. srpna 2017 uskutečnil tradiční letecký veletrh China International General Aviation Convention (CIGAC), který se pravidelně řadí k nejdůležitějším událostem čínského leteckého oboru. České letectví na veletrhu nemohlo chybět. Na české expozici byl vystaven ultralehký letoun Shark a představil se zde také výrobce letadla L-410 Aircraft Industries, pilotní škola F AIR či obchodník s leteckou technikou Mesit Aerotrade. Veletrhu se zúčastnila také agentura CzechInvest s cílem vyhledat v oblasti letectví čínské investory.

Českou expozici navštívily stovky leteckých odborníků a mnozí s nich si osobně vyzkoušeli kokpit letounu Shark, který je s rychlostí 290 kilometrů v hodině nejrychlejším letadlem ve své kategorii na světě. Během veletrhu obdržel Shark validační typový certifikát (VTC) od Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC) a stal se tak pátým českým ultralehkým letadlem certifikovaným pro čínský trh. První modely Shark by mohly být prodány do Číny ještě v letošním roce.

Česká expozice byla připravena v rámci projektu podpory ekonomické diplomacie (tzv. A-Z řešení pro letectví v Číně) ze zdrojů Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Českou delegaci na veletrhu vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, jenž je sám aktivním pilotem. Český stánek představil náměstek Bärtl členům vedení města Xian, včetně stranického tajemníka a vícestarosty, kteří si nenechali ujít příležitost zasednout do kokpitu letadla Shark.

Významnými partnery při přípravách české účasti na veletrhu byly Čínsko-český letecký spolek a Letecká amatérská asociace ČR. Česká expozice tvořila součást aktivit s názvem Czech Year on Belt and Road, které pořádá české velvyslanectví v Číně v průběhu roku 2017. Organizátoři CIGAC vyhodnotili českou expozici jako nejlepší a nejvíce navštěvovanou expozici celého veletrhu.

Lukáš Opatrný, vedoucí ekonomického úseku, velvyslanectví ČR v Pekingu