česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: BK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika se stala strategickým partnerem čínských záchranářů

České zdravotnické záchranné služby podepsaly smlouvy o výcviku záchranářů ve třech největších čínských městech. Po úspěšném rozjezdu projektu výcviku leteckých záchranářů, který na jaře podepsala Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy a město Šanghaj, byly podepsány další dva projekty s městy Peking a Tianjin.

Rozšíření spolupráce mezi záchrannými službami bylo dosaženo v rámci návštěvy ministra zdravotnictví ČR Miloslava Ludvíka v Číně na sklonku září. Ministr Ludvík v Pekingu a Tianjinu jednal o spolupráci v oblasti tradiční čínské medicíny, vakcinologie, letecké záchranné služby, zdravotních pobytech dětí, spolupráce nemocnic, výměny zdravotnických expertů včetně přípravy 16+1 summitu v oblasti regulatoriky léčiv.

Výsledkem návštěvy jsou podepsaná memoranda v oblasti letecké záchranné služby pro města Peking a Tianjin, plán spolupráce mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR a Zdravotnickým úřadem města Peking i zřízení centra TCM v jihomoravských Pasohlávkách.

Díky podepsaným projektům tak budou zdravotnické záchranné služby z Prahy a Hradce Králové předávat Číňanům potřebné zdravotnické a organizační know-how, včetně nácviku situací přímo v terénu. Náklady na pobyt a výcvik čínských specialistů v Praze a Hradci Králové pak stejně jako v případě Šanghaje uhradí finanční společnost Home Credit.

Projekt Thermal Pasohlávky zase získal odborné garanty pro přípravu projektového záměru. Jsou jimi Tianjinská TCM akademie a Nadační fond na podporu TCM, kteří s Thermalem Pasohlávky a společností RiseSun podepsali dohodu o zřízení TCM centra v lázních Pasohlávky.

Thermal Pasohlávky je investiční projekt v těsné blízkosti mušovských jezer Jihomoravského kraje, jehož lázeňská péče bude zaměřena na léčbu pohybových a kožních onemocnění, neurologických problémů a dýchacích onemocnění. Vhodně doplnit lázeňskou péči by měly ambulance tradiční čínské medicíny (TCM), jejichž know-how poskytne právě Tianjinská TCM akademie.

 

Barbora Kocourková, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu