česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Lukáš Opatrný
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České technologie zaujaly a získaly ocenění v jihočínském Shenzhenu

Technologické firmy z České republiky upoutaly pozornost na veletrhu China Hi-Tech Fair v Shenzhenu, kterém se přezdívá také jihočínský Silicon Valley. Jedinečná česká řešení v oblasti environmentálních technologií, mobilního softwaru či polovodičů zaujala nespočet čínských partnerů. Firmy své technologie prezentovaly také na česko-čínském semináři a jejich účast na veletrhu osobně podpořil velvyslanec Bedřich Kopecký. Společnosti Applinno a Nafigate získaly za své technologie prestižní ocenění. Český stánek navštívil se zájmem i čínský ministr pro vědu a technologie Wan Gang. Vedení města Shenzhen přislíbilo podporu české účasti na veletrhu China Hi-Tech Fair i v dalších ročnících.

Veletrhu China Hi-Tech Fair v Shenzhenu se zúčastnilo šest českých firem. Největší plochu na stánku obsadila nová společnost Applinno, která v Číně nabízí jedinečné technologie nanovláken pro boj se znečištěným ovzduším. Organizátoři veletrhu technologii, na které Applinno spolupracuje s partnerem Nafigate, ocenili a zařadili ji do první desítky nejlepších produktů veletrhu. Výrobky z oblasti environmentálních technologií představily kromě firem Applinno a Nafigate také Smart Heating Technology. Společnost Compelson prezentovala sofistikovaný software pro mobilní telefony a Travel a la Carte přitáhl zájem inovativní cestovní aplikací. SVCS Process Innovation přestavila na veletrhu svou techniku difuzních pecí a dalších produktů.

Český stánek patřil k nejvíce navštěvovaným v rámci celého veletrhu a české firmy prokázaly, že mají čínskému trhu co nabídnout. Produkt Applinno se dostal do desítky oceněných inovací China Hi-Tech Fair. Veletrh China Hi-Tech Fair (16.-21. listopadu 2017) je klíčovým technologickým veletrhem Číny, kterého se vždy účastní všichni důležití hráči v oboru. Účast firem na veletrhu podpořil osobně také velvyslanec Bedřich Kopecký, který rovněž zahájil česko-čínský seminář. Českou účast na China Hi-Tech Fair připravila kancelář CzechTrade Guangzhou ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a českým velvyslanectvím v Pekingu.

Při jednání s vicestarostou Shenzhenu, panem Ai Xuefengem, představil velvyslanec Kopecký plán v příštím roce organizovat tzv. Czech Days in Pearl River Delta, jejíž součástí bude také rozšířená prezentace českých firem na jihu Číny včetně Shenzhenu. V roce 2018 bude ČR partnerskou zemí veletrhu China Hi-Tech Fair 2018 a připravuje ještě větší účast firem než v letošním roce. Vedení města Shenzhen hodnotí české aktivity v této moderní metropoli technologií Číny pozitivně a přislíbilo jejich další podporu. Součástí aktivit na jihu Číny bude v roce 2018 také spolupráce univerzit v oblasti vzdělávání (Education Expo 2018) a prezentace technologií v sektoru letectví (Zhuhai Airshow 2018).

​Lukáš Opatrný, vedoucí ekonomického úseku českého velvyslanectví v Pekingu