česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: JTFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko a Čína rozšiřují spolupráci ve výcviku pilotů

Česká pilotní škola F AIR ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) připravují rozsáhlý projekt zaměřený na odbornou výuku a výcvik čínských pilotů v České republice. Partnery na čínské straně jsou druhá největší pilotní škola v Číně Jiutian International Flight Academy (JTFA) a univerzita Shandong Jiatong Univerzity. V pilotní škole F AIR již úspěšně probíhá výcvik pilotů čínských aerolinek Sichuan Airlines. Nový projekt F AIR ve spolupráci s ČVUT vytvoří z České republiky evropské centrum výcviku čínských pilotů.

Pilotní školy F AIR a JTFA společně s univerzitami ČVUT a Shandong Jiatong podepsaly 9. dubna 2018 čtyřstrannou dohodu o spolupráci, která předpokládá odborný výcvik čínských pilotů v České republice. Jedna část spolupráce se zaměří na výcvik již částečně kvalifikovaných pilotů ve škole F AIR. Druhá část projektu bude zahrnovat studium budoucích pilotů na ČVUT s následným praktickým výcvikem v F AIR. Třetí část projektu počítá s vybudováním vysokoškolské fakulty pro piloty v čínském městě Qingdao.

Výuka by se měla na ČVUT rozběhnout již na začátku příštího školního roku. Krátce poté by měl začít výcvik nových kadetů také v F AIR, který bude rozšiřovat své kapacity kromě Benešova mj. na letiště v Karlových Varech. Ročně by mělo projít výcvikem několik desítek čínských pilotů. Postupem času se počty budou navyšovat.

Pilotní škola F AIR je na čínském trhu aktivní již několik let a od loňského roku v F AIR úspěšně probíhá výcvik pilotů čínských Sichuan Airlines. F AIR se připravuje na výcvik pilotů také dalších čínských aerolinií a v létě 2018 by měl obdržet dlouhodobý certifikát od Čínského úřadu pro civilní letectví.  Spolupráce F AIR a ČVUT v leteckém vzdělávání a výcviku velmi efektivně spojuje akademickou a praktickou odbornost.

Civilní letectví v Číně zažívá v současné době velmi dynamický růst. Každý rok vznikají nová letiště s kapacitou pro stovky milionů cestujících. Jen v Pekingu bude již druhé takové letiště uvedeno do provozu v roce 2019. Tento rozvoj čínského letectví si samozřejmě žádá i tisíce nových a kvalitně připravených pilotů. Česká republika díky aktivitě F AIR a ČVUT se stává velmi důležitou součástí tohoto čínského leteckého boomu.

Lukáš Opatrný, vedoucí ekonomického úseku, velvyslanectví ČR v Pekingu