česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: BK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika byla partnerskou zemí veletrhu China-CEEC Investment and Trade Expo

(Archivní článek, platnost skončena 12.06.2018.)

Jako tradičně každý rok se v Ningbo, provincii Zhejiang, ve dnech 7. – 12. června uskutečnil v rámci spolupráce Číny se zeměmi střední a východní Evropy (16+1) veletrh China-CEEC Investment and Trade Expo. Jeho partnerskou zemí však letos byla Česká republika! Ta se v celé historii veletrhu zatím jako první prezentovala největším počtem aktivit.

Česko-čínský B2B seminář „Czech China Business Seminar on Belt and Road“

Prezentaci ČR v Ningbo odstartoval česko-čínský B2B seminář. Se zahajovacími proslovy vystoupil náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Eduard Muřický a náměstek ministra obchodu ČLR p. Fu Ziying. Následovalo představení firem moderátorem akce Michalem Holasem, ředitelem kanceláře CzechTrade Guangzhou, a samotné B2B. Firmy se poté účastnily také CEEC Commodities Sourcing Meeting, kterou uspořádala čínská strana.

Veletrh „China-CEEC Investment and Trade Expo“

Česká republika letos v Ningbo měla největší stánek, a to přímo u vstupu do výstavní haly. Jako první tak měla možnost hostit VIP Expo Tour, již vedl stranický tajemník provincie Zhejiang a slavnostně přestřihnout pásku. Účast českých firem na ploše o celkové rozloze 400m2 organizovala Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce. Na české expozici se představilo bezmála 30 českých firem. Mezi nimi nechyběli ambasadoři českého průmyslu – Škoda Auto, Moser a Petrof, ani mnoho dalších firem, které již na čínském trhu dlouhodobě působí, jako např. Alpine Pro, Botanicus, Preciosa, Home Credit, ŽĎAS, Marlenka, či na něj teprve hodlají vstoupit – Prim, Bino Toys aj. Zastoupena tak byla různorodá odvětví, jako je strojírenství, spotřební zboží, sport, cestovní ruch atd.

Slavnostní zahájení veletrhu – česko-čínský kulturní program

Večer následoval slavnostní banket při příležitosti zahájení fóra, na kterém byl kulturní program v režii české folkové kapely Lália a čínských umělců.

Výstava kultury a umění Střední a Východní Evropy „2017 CEEC Culture & Art Exhibition“

Poblíž hotelu Langham Place Hotel, v areálu Ningbo Cultural Plaza se po dobu dvou týdnů konala výstava českého umění a kultury. Česká republika se zde prezentovala výstavou fotografií Jindřicha Štreita a díla mladého českého umělce Tomski&Polanski, interaktivními omalovánkami pro děti s motivem Krtečka, jež doprovodilo promítání krátkých filmů o Krtečkovi, a výstavou českého křišťálu Ceasar. Sérii aktivit v prostorách Cultural Plaza doprovodil také pivní festival, food festival a prodej výrobků s Krtečkem.

Týden české kuchyně „Czech Gastronomy Week“

V přilehlém hotelu Langham Place Hotel po dobu dvou týdnů působil také český „ambasádní“ kuchař Petr Kolařík a hostům z řad hotelových klientů a veřejnosti z přilehlého kulturního festivalu v prostorách Ningbo Cultural Plaza byla k dispozici výtečná česká kuchyně. Denně tak mělo možnost ochutnat české speciality desítky až stovky čínských návštěvníků.

Ochutnávka CEEC - Český večer „A Taste of CEEC – Czech Evening at the Old Bund“

Česká kuchyně, tentokrát v podání Prague Restaurant Tianjin, a český folklór se také představily v rámci akce pořádané organizátory veletrhu „A Taste of CEEC“, kde se uskutečnil „Czech Evening at the Old Bund“, jež doprovodilo celovečerní hudební a taneční vystoupení cimbálové skupiny Lália.

Delegaci ČR v Ningbo po celou dobu vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický. Na jednotlivých oborových fórech v Ningbo vystupoval E. Muřický jako hlavní evropský host. E. Muřický tak v rámci své cesty zahájil česko-čínský B2B seminář, setkal se se svými partnery z čínského ministerstva obchodu, stranickým tajemníkem a guvernérem provincie Zhejiang, slavnostně otevřel český stánek, zúčastnil se Zhejiang Belt and Road Forum, China-CEEC Cooperation Development Forum a jednání se starostou města Ningbo. V druhé části své cesty podpořil zapojení českých firem do průmyslového parku ve městě Jieyang (provincie Guangdong) a o bilaterálních aktivitách jednal s vicestarostou města Shenzhen – technologického hubu Číny.

Česká účast v Ningbo také neunikla pozornosti čínských médií a o českých aktivitách v Ningbo referovala celá řada novinových plátků:

China Daily:

http://ningbo.chinadaily.com.cn/2017-06/13/c_78683.htm

CNSTOCK.COM:

http://news.cnstock.com/news,bwkx-201706-4087195.htm

Ningbo TV:

http://www.nbtv.cn/player/player.swf?JcScpVideoPath=http://mobile.nbtv.cn/nas3/010004_t/2017/06/10/A16/A16ghgggkhkpngploopv9p_cuhd.mp4&player.swf

CRI ONLINE:

http://news.cri.cn/20170609/eb39c09d-d5c0-7f6c-97a7-11c5100652cd.html

ifeng.com(Czech night) :

http://nb.ifeng.com/a/20170610/5736762_0.shtml