česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CzechTrade
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Ningbo se uskutečnil další ročník CEEC Trade Expo. Lákadlem bylo české letadlo fy Skyleader

Již pošesté v řadě se v Ningbo konala konference zaměřená na obchod mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy (Iniciativa 17+1). ČR reprezentoval náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Marian Piecha. Součástí konference je každoročně také výstava CEEC Trade Expo, na níž se v letošním roce představil a nejvíce pozornosti přilákal ultralight společnosti Skyleader.

O možnostech uplatnění produktů českých firem v regionu Číny, jež čítá 57 mil. obyvatel, jednal náměstek Marian Piecha se starostou města Ningbo a současně viceguvernérem provincie Zhejiang. Oba představitelé vyjádřili zájem o rozvoj spolupráce v oblasti logistiky a e-commerce. Město Yiwu v provincii Zhejiang pravidelně vypravuje do z ČLR do ČR a zpět vlaky, jejichž potenciál není plně využit. Zhejiang tak projevil zájem o navýšení objemu a rozšíření oblastí obchodní spolupráce.

Živým úkazem toho, co vše spolu země mohou obchodovat, byla expozice ČR na CEEC Trade Expo, která také neunikla pozornosti médií. Česká expozice lákala zejména vystaveným ultralightem značky Skyleader, před kterým rozhovor s náměstkem ministra natočila také lokální stanice čínské státní televize. Na české expozici nechyběl známý český křišťál společností Preciosa, Crystalite Bohemia či Caesar Crystal, pivo, víno či likéry, vůz Škoda Auto, outdoorové vybavení společnosti Alpine Pro nebo např. přírodní kosmetické produkty společnosti Botanicus. Na expozici byly zastoupeny také státní agentury CzechInvest, CzechTourism, CzechTrade.

O tom, jak by mohla vypadat srpnová účast ČR na veletrhu North-East Asia Expo, se na českou expozici přišel přesvědčit také viceguvernér provincie Jilin p. Zhu Tianshu. S náměstkem Piechou společně projednali možnosti účasti ČR na srpnovém veletrhu ve městě Changchun, provincii Jilin, kterého se ČR v rámci Czech Days in North-East China bude účastnit.