česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky v Pekingu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci čínské celní správy prověřili české exportéry krmiv i národní dozorový systém

Ve dnech 9. října - 16. října 2019 se uskutečnila inspekční cesta zástupců čínské celní správy do České republiky, jejímž cílem bylo prověření českých výrobců krmiv, přídavků do krmiv a krmných směsí. Inspektoři se také seznámili se systémem a prací relevantních českých dozorových orgánů, kterými jsou Státní veterinární správa a Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Proběhlo také jednání se zástupci Ministerstva zemědělství České republiky. Akce se uskutečnila v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).

Jedná se o standardní a nezbytný krok ve schvalovacím procesu pro vývozy zemědělských komodit do Číny. Bude-li finální rozhodnutí čínské strany pozitivní, bude otevřená cesta pro udržení a zvýšení objemu exportu těchto komodit na čínský trh.

Zemědělský sektor patří v exportu členských států EU do Číny mezi nejperspektivnější. V Číně dlouhodobě roste poptávka po kvalitních zemědělských produktech ze zahraniční, mezi nimiž mají produkty pocházející z EU velmi významné místo. Segment krmiv je zajímavý díky vývoji životního stylu bohatnoucí čínské střední třídy, díky čemuž roste trh se službami a kvalitními produkty pro domácí zvířata. Poptávka po zahraničních výrobcích je také v oblasti výkrmu hospodářských zvířat.

Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Pekingu se otázce exportu českých zemědělských produktů do Číny dlouhodobě věnuje a poskytuje českým firmám poradenství a asistenci. V případě zájmu se můžete obracet na commerce_beijing@mzv.cz.

Autor: Dalibor Jenne, diplomat Obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví České republiky v Pekingu