česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: FreightWaves
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští výrobci součástí boje proti novému koronaviru

V souvislosti s kritickým nedostatkem zdravotnického materiálu oznámila minulý týden čínská vláda řadu nových opatření pro boj s koronavirem, jež umožňují snižování dovozních cel, urychlování celních procedur a zejména včasné dodávky zdravotnických potřeb. Čeští výrobci zaslanou dodávkou potřebného materiálu mohou Číně pomoci v boji proti aktuální krizi a otevřít si tím pomyslné dveře  na čínský trh.

Čína čelí epidemii koronaviru. Už téměř měsíc médii po celém světě nerezonuje nic jiného než koronavirus a jím způsobené ztráty na lidských životech. Čína se potýká s nedostatkem ochranného materiálu, po kterém je poptávka tak vysoká, že ji domácí produkce nestačí saturovat. Jedná se zejména o chirurgické roušky, zdravotnické roušky N95/N99, ochranné nemocniční oděvy, rukavice, brýle, dezinfekční prostředky apod. Všechny tyto produkty aktuálně pro dané výrobce představují obchodní příležitost, o které se jim dosud nesnilo a na niž často nejsou vůbec připraveni.

Česká produkce pro Wuhan

Velmi pohotově však v Česku na tuto poptávku zareagovala Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP), jež sdružuje celou řadu zdravotnických firem. Nejen že se jejím prostřednictvím podařilo sestavit velkou část humanitární pomoci pro Čínu, ale někteří z jejich členů jsou schopni Číně dále vypomoci i komerčně.

Jedním z nich je i česká společnost Respilon. Před několika týdny českého výrobce ústenek/roušek/respirátorů téměř nikdo neznal. Teď firma registruje poptávku po svých rouškách v řádu stamilionů kusů na pět let dopředu. Koronavir totiž prověřil, že nanovlákenné roušky českého výrobce Respilon patří k těm nejúčinnějším v boji s tímto ničivým virem. Obyčejné roušky brání hlavně šíření viru nakaženým, který si roušku nasadí. Rouška z nanovláken ale dokáže podle firmy také odfiltrovat viry přicházející zvenčí a nanočástice oxidu mědi vir zlikvidují. Čína proto díky aktuální krizi na jejich vývoz vydala embargo a veškerá lokální produkce nyní směřuje na domácí trh.

Jsou to ale i další výrobci zdravotnických materiálů, kteří byli schopni promptně reagovat a jejichž produkty pomohou Číně vyřešit aktuální krizi a kdo ví, třeba tím daným společnostem pomoci otevřít dveře i na čínský trh. Jsou to zejména společnosti:

  • Dina-Hitex, jež na českém i evropském trhu působí od roku 1992 a dodala operační roušky, pláště, oděvy, sety a vše, co pomáhá zabránit možnému přenosu infekce;
  • Medica Filter, která poskytla operační sety, roušky, pláště, čepice, masky a další doplňky, které usnadňují proces zarouškování pacienta i lékaře;
  • Batist Medical, distributor a výrobce obvazových materiálů, operačních setů a dalšího zdravotnického materiálu z Červeného Kostelce na Náchodsku;
  • či Nanologix vyrábějící respirační roušky a ochranné dýchací polomasky.

Aktuální finanční pobídky a celní opatření zjednodušující dovoz do Číny

V souvislosti s kritickým nedostatkem zdravotnického materiálu oznámila minulý týden čínská ústřední vláda řadu nových opatření pro boj s koronavirem, jež umožňují snižování dovozních cel, urychlování celních procedur a zejména včasné dodávky zdravotnických potřeb či import-export klíčových technologií. Lokálně působícím zahraničním firmám a projektům čínská vláda dala možnost provozovat výrobu či pomohla zajistit patřičné finanční kanály pomoci.

Další opatření se týkají včasného a dostatečného zásobování nezbytnými potřebami. Aby dříve uvedené mohlo býti zajištěno, budou registrační poplatky u konkrétních léků a zdravotnických prostředků osvobozeny od daně a výrobci základních potřeb si budou moci provést jednorázový odpočet daně na nákup vybavení. Od daně z přidané hodnoty budou navíc osvobozeny platby za přepravu, spotřebitelské služby a expresní dodávky klíčových materiálů a potřeb zabraňujících šíření infekce. Útvary místní správy obdržely dokonce pokyn aktivně navádět a motivovat podnikatelské subjekty v podávání online žádostí o dovozní a vývozní licence a pomoci jim usnadňovat administrativní procedury s tím související.

Čína tak pro zahraniční výrobce zdravotnického materiálu může díky nově přijatým opatřením aktuálně představovat příležitost, jak se „relativně snadno“ etablovat na, za standardních podmínek, administrativně náročném čínském trhu. Za běžných okolností totiž dovoz farmaceutik a zdravotnických zařízení v zemi podléhá složitému, zdlouhavému a velmi nákladnému řízení. Kolektiv pracovníků ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Pekingu a současně na Generálních konzulátech v Šanghaji a Chengdu je tak potenciálním zájemcům z řad nejen zdravotnických firem připraven asistovat ve zprostředkování příležitostí či při samotném vstupu na čínský trh. Obracet se firmy mohou na e-mailovou adresu commerce_beijing@mzv.cz.

 

Barbora Mbuyi Kocourková, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Pekingu