česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pxhere.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rostoucí dovozy mléčných produktů do Číny a očekávané trendy

Zatímco vývozy mnohých produktů do Číny vzhledem k pandemii covid-19 a souvisejících změnách v chování spotřebitelů zaznamenaly pokles, vývozy mlékárenských produktů překonávaly rekordy. Čína v minulém roce dovezla více než 3,2 milionů tun mléčných produktů, tedy o 10 % více než v roce 2019.

Na tomto nárůstu se nejvíce podílelo mléko tekuté, kterého bylo dovezeno o 16 % více než v roce předchozím a poprvé se jednalo o množství přesahující jeden milion tun. Z mléčných produktů byly vyšší dovozy zaznamenány také u syrovátky (38 %), sýrů (12 %) a másla (35 %). Pokles byl naopak zaznamenán u mléka v prášku (-3.5 %), kondenzovaného mléka (-31 %), kojenecké výživy v prášku (-3 %) a jogurtů (-4.9 %). Hlavními vývozci do Číny byli Evropská unie, Nový Zéland a Austrálie. V případě tekutého mléka se dovozy z EU zvýšily o 26 % i kvůli vlivu pandemie na nižší spotřebu komodity v rámci EU.

Průměrný čínský spotřebitel v uplynulém roce vypil šestkrát tolik mléka než v roce 2012. Zvýšenému zájmu čínských spotřebitelů o mléko napomohlo i loňské prohlášení čínské Státní zdravotnické komise, která lidi nabádala, aby během epidemie posilovali svůj imunitní systém právě konzumací mléčných produktů. Zvýšený zájem spotřebitelů o mléko hlásí i čínské mlékárenské podniky. Současné vysoké dovozy mléčných produktů do Číny pravděpodobně poklesnou v druhé polovině roku s tím, jak se zvýší domácí produkce. Čínské mlékárenské podniky preferují nákupy mléka ze zahraničí i z důvodu nižší ceny, protože na ceně domácí produkce se mimo jiné podepisuje i vysoká cena krmiv. Pro Číňany jsou mléčné výrobky zároveň i zdroj proteinů, což je významné zejména v době, kdy je oslabená domácí nabídka vepřového masa kvůli africkému moru prasat. Exportéři by současné situace měli využít k budování své značky a dobrých obchodních vztahů, aby omezili vliv možných budoucích výkyvů poptávky po zahraničních produktech.

I v tomto sektoru se projevují nové trendy, které si čínští spotřebitelé postupně osvojují. Jako u jiných produktů začínají Číňané preferovat mléko čerstvé, a to zejména od domácích firem. Během pandemií vyvolaných lockdownů si však lidé našli nový koníček, který má potenciál dále zvýšit jejich spotřebu mléčných produktů. Jedná se o pečení, které v Číně nemá svou tradici. Velké popularitě se na sociálních sítích těší příspěvky s recepty a videa vysvětlující jednotlivé postupy. Očekává se, že trh s ingrediencemi pro pečení do roku 2025 meziročně vzroste o 45 %. Jedná se o poměrně nový trend, na který firmy ještě nestihly adekvátně zareagovat, a nabízí tedy příležitosti pro zahraniční výrobce.

 

Ondřej Plaček, zemědělský diplomat Velvyslanectví ČR v Pekingu