česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: China Briefing
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čína rozšiřuje katalog podporovaných sektorů a investic

Dne 27. ledna 2021 vešel v platnost nový Katalog průmyslových odvětví pro podporu zahraničních investic pro rok 2021. Katalog obsahuje celkem 1 235 položek, tj. o 127 více položek (65 nových položek v národním seznamu a 62 nových položek v regionálním seznamu) oproti předchozí verzi. Rozšíření investičního katalogu poukazuje na to, že více investičních sektorů zvýhodní zahraniční investory.

Katalog podporovaných sektorů a investic každoročně identifikuje průmyslová odvětví, kde jsou přímé zahraniční investice vítány. Skládá se ze dvou dílčích katalogů - národního a regionálního. Národní katalog je platný po celé zemi, regionální katalog zahrnuje regiony střední, západní a severovýchodní Číny.

Nově provedené revize mají přilákat zahraniční investice do tří hlavních oblastí: pokročilý výrobní průmysl, odvětví služeb zaměřených na výrobu a regionální vyspělá průmyslová odvětví. Katalog tak vybízí zahraniční investory, aby se zapojili do vyspělé výroby s cílem zvýšit odolnost čínských průmyslových a dodavatelských řetězců v nejistém mezinárodním prostředí.

Jedná se zejm. o výrobu určitých koncových produktů, jako jsou, mimo jiné, balicí a testovací zařízení s integrovanými obvody, zařízení pro laserovou projekci, televize s vysokým rozlišením (UHD TV), pomocné lékařské vybavení s umělou inteligencí, klíčové nové materiály jako např. speciální skleněná a  vysoce výkonná vlákna, aj.

V odvětví služeb jsou zahraniční investice vítány v sektorech orientujících se na výrobu se zaměřením na zvyšování kvality moderních služeb a integrovaný rozvoj výroby. Jedná se např. o telekomunikační technologie 5G, technologie blockchain, design zařízení na čištění odpadních vod, atp.

Aby se zmenšil rozdíl mezi nejbohatšími pobřežními regiony na východě Číny a méně rozvinutými regiony na západě, uvádí regionální katalog seznam průmyslových odvětví, která vyžadují zahraniční know-how a investice.

Např. provincie Heilongjiang a Yunnan poptávají investice v oblasti zpracování zemědělských produktů a rozvoje cestovního ruchu; Henan, Shaanxi a Guangxi naopak investice do lékařského vybavení, výrobků pro prevenci a ochranu proti epidemii, a výroby aktivních farmaceutických přísad (API); Hubei, Sichuan a Chongqing zase investice do polovodičových materiálů a průmyslové keramiky; a Anhui a Shanxi uvítají zahraniční investice do vzniku odborných škol.

Katalog pro Hainan, kde se celý ostrov přetváří v přístav volného obchodu, nyní obsahuje až 50 podporovaných investičních položek. Mezi ty nově přidané patří investice v oblasti obchodu, přepravy, financí a cestovního ruchu, jako je výroba a design jachet, finanční leasingové služby, výzkum a vývoj či design a výroba dílů pro nová energetická vozidla (NEV).

Investiční pobídky, které Čína v podporovaných průmyslových odvětvích zahraničním investorům nabízí, tak zahrnují: osvobození od cla na dovážené zařízení, přístup k preferenčním cenám pozemků a volnější regulace při využívání půdy či sníženou daň z příjmu právnických osob.

Čína se snaží o postupné otevírání se světu a zlepšování přístupu zahraničních investorů na svůj trh. V loňském roce se tak např. zavázala k významnému zkrácení negativního seznamu zahraničních investic, vypracování negativního seznamu pro přeshraniční obchod se službami, poskytnutí větší autonomie při realizaci reformy otevírání se světu v rámci zvláštních ekonomických zón, otevření nových pilotních zón volného obchodu ve střední a západní části Číny a podpoře příznivého tržního prostředí, kde je s čínskými i zahraničními společnostmi zacházeno rovnocenně.

Do budoucna lze očekávat, že ruku v ruce se zdokonalováním čínské průmyslové produkce budou upřednostňovány zahraniční investice v odvětvích, jež úzce souvisejí s vyspělou výrobou, vyspělými a novými technologiemi, ukládáním energie a ochranou životního prostředí, kde Čína stále potřebuje zahraniční investice a know-how.

 

Barbora Mbuyi Kocourková, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Pekingu