česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čína se představila jako partnerská země 58. Mezinárodního strojírenského veletrhu

Čína se poprvé v historii představila jako hlavní partnerská země 58. Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Jednalo se o největší čínskou expozici na dosavadních Mezinárodních strojírenských veletrzích. Na ploše 3 900 m2 se představilo více než 70 firem. Návštěvníci MSV se tak mohli seznámit s vyspělými průmyslovými technologiemi a produkty čínských podniků, ale také s dalšími významnými firmami z různých oblastí čínské ekonomiky (letectví, automobilový průmysl, energetika, lodní stavitelství, zpracování kovů, odlévání, svařování, atd.).
 

Čínské expozici dominoval model vysokorychlostního vlaku státních železnic China Railways. Dalším lákadlem byla první čínská ponorka tzv. Rainbow Fish schopná ponoru do 11.000 metrů hloubky od společnosti Shanghai Rainbowfish Ocean Technology. Mezi vystavovateli mimo jiné nechyběly ani společnosti Shanghai Electric či Yanfeng Automotive Interiors, která je předním světovým výrobcem interiérů osobních aut a v brzké době plánuje výstavbu svého závodu také v Plané nad Lužnicí. Tradiční zlatou medaili MSV za výjimečný exponát se podařilo získat společnosti Shaanxi Blower Group, resp. Xi'an Shaangu Power, strategický investor českého výrobce turbín EKOL, za svůj produkt Blast Furnace Recovery Turbine – BPRT.

Hlavní čínská expozice obecně zdůraznila image čínských podniků a vyspělých průmyslových technologií. Samostatná expozice provincie Zhejiang zase představila Zhejiang jako jednu ze strojírensky vyspělých oblastí Číny (strojírenství zde patří k tradičním průmyslům a na celkovém obratu provincie se podílí 30%).

Strojírenský průmysl je jedním z tradičních a stále perspektivních odvětví bilaterální spolupráce mezi Českou republikou a Čínou. Jeho budoucí orientace směrem k robotice a průmyslové automatizaci totiž umožňuje propojit národní programy rozvoje průmyslu Made in China 2025 a Průmysl 4.0 a společnými silami podpořit rozvoj průmyslové revoluce. Česká republika v této spolupráci spatřuje příležitost posílení vědecké a technologické inovace, kooperace v oblasti výrobních kapacit a také navýšení vzájemného obchodu.

V rámci konceptu „Čína – partnerská země MSV 2016“ se uskutečnila také řada doprovodných akcí, jako je Česko-čínské podnikatelské fórum, B2B setkání, meeting point s obchodními rady (včetně Pekingu) a řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade, a nechyběla ani čínská recepce.

 

Barbora Kocourková, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu