česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace poslanců Výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu navštívila Čínu

Na přelomu října a listopadu navštívila delegace českých poslanců Čínu. Delegace vedená profesorem Karlem Raisem (místopředsedou Výboru pověřeného řízením) zahájila cestu v Pekingu, kde se setkala se zástupci partnerského výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců. Cesta byla primárně zaměřena na rozvoj vztahů v oblasti studentské výměny a spolupráce vysokých škol. Program poslanců pokračoval v provinciích Liaoning a Sichuan.
 

Delegace parlamentu byla složena ze čtyř poslanců a zaměstnanců PSP ČR. V Pekingu delegace vedle jednání ve Všečínském shromáždění lidových zástupců, navštívila Univerzitu Tsinghua, kde se seznámila s aktuálními bilaterálními výzkumnými projekty implementovanými v rámci projektu Inter-Excellence. Projekty v oblasti udržitelné energie/obnovitelných zdrojů a nanokeramických 3D tiskáren patří mezi finančně největší projekty realizovaných v rámci bilaterální spolupráce mezi ČR a Čínou. Poslanci dále navštívili společnosti Sotio, která působí na čínském trhu v oblasti vývoje léčiv a aplikovaného výzkumu.

Delegace se rovněž zúčastnila recepce pořádané při příležitosti státního svátku 28. října. Recepci zahájily česká a čínská státní hymna, následovaly projev českého velvyslance Vladimíra Tomšíka a profesora Karla Raise. Recepce se zúčastnilo přes 150 hostů z řad diplomatické komunity, ministerstva zahraničí, škol, učitelů bohemistiky, studentů a čínských partnerů českého velvyslanectví z oblasti obchodu a kultury a sportu.

V provincii Dalian delegace navštívila Univerzitu zahraničních studií, kde se od září 2019 vyučuje čeština v rámci bakalářského oboru česká studia. Poslanci se aktivně zapojili do výuky a debatovali se studenty. Následné setkání s rektorem, prorektory a děkanem podtrhlo význam výuky českého jazyka v Číně. Během návštěvy univerzity předala delegace lektorům knihy a výukové materiály. V rámci programu zavítali poslanci do ústavu náhradní výchovné péče, kde se seznámili s čínským systémem a podmínkami pro děti.

V provincii Sichuan delegace navštívila 3 univerzity – Xihua University, Chengdu University a Sichuan International Studies University, kde jednala s vedením univerzit. Vedle bohemistiky, delegace podpořila rozvoj spolupráce v oblasti medicíny, tělovýchovy či aplikovaného výzkumu.

Galerie


PSPCR2019