česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Otevření Česko-čínského centra pro vědu a výzkum
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevření centra pro vědu a výzkum v čínském Xianu

Posilování česko-čínských vztahů v oblasti vysokého školství je trendem posledních let. Také letos nabírá bilaterální spolupráce mezi univerzitami nových rozměrů. V květnu 2018 došlo v čínském Xianu, za účasti tamní Technické univerzity a brněnské Masarykovy univerzity, k otevření Česko-čínského centra pro vědu a výzkum. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili zástupci Masarykovy univerzity a Velvyslanectví ČR v Pekingu, kteří s čínskými protějšky debatovali nad konkrétními oblastmi působnosti centra v rámci prohlubování vztahů mezi Českou republikou a Čínou. 

Během slavnostního ceremoniálu, který se konal 10. května, Českou republiku reprezentovali prorektor Masarykovy Univerzity Ivan Malý, vedoucí oddělení mezinárodních studií Jan Pavlík a zástupce ambasády v Pekingu – diplomat Ondřej Wágner. Na čínské straně se akce zúčastnili zástupci vysokých škol a delegace z provincie Shaanxi. Centrum se bude primárně soustředit na oblasti vzdělání, výzkumu a kulturní výměny mezi oběma státy.

V rámci rozhovorů vedených s rektorem univerzity Lei Yaping, viceprezidentem Chen Hua a koordinátorem centra Ma Baoji, došlo k diskuzi o detailech budoucí spolupráce, která bude zahrnovat organizaci intenzivních kurzů, letních škol a navázání bližší spolupráce mezi technicky zaměřenými univerzitami a firmami. 

Nové centrum se stane po institucích v Zhejiang a Hebei již třetím obdobným projektem česko-čínské spolupráce na úrovni vysokého školství. 

 

Jednání vedená s čínskými představiteli

Jednání vedená s čínskými představiteli

Jednání vedená s čínskými představiteli

Jednání vedená s čínskými představiteli