english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Exportní příležitosti pro české skláře v Libanonu

Nejstarší libanonské vinařství Ksara, které se nachází v údolí Bekaa, vyrábí vína ze široké škály vinných odrůd, jako jsou Sauvignon Blanc, Gewurtztraminer, Syrah, Merlot a Cabernet Sauvignon.

Vinařství bylo založeno v r. 1857 jezuitskými mnichy, kteří položili základy libanonského vinařského průmyslu. Vinařství přežilo obě světové války a od 70. let 20. století vyrábělo minimálně 1,5 milionů lahví ročně.

Červená vína vyrobená ve vinařství Ksara zrají v hlubokých vápencových sklepeních o celkové délce přesahující 2 km. Vinice tohoto vinařství se nacházejí v nadmořských výškách od 1000m do 1500m na vápencových a jílovitých půdách, které dobře zadržují teplo, a vzhledem k horkým letím dnům a chladným nocím vykazují nadprůměrné výnosy.

Libanonu však chybí sklářský průmysl, a proto je vinařství nucené dovážet ze zahraničí veškeré obalové materiály.

V roce 2020 překonalo vinařství Ksara  výrobu  4 milionů lahví za rok a vzhledem k vysokým objemům je čím dál tím více závislé na dovozech skleněných lahví, etiket a dalšího obalového materiálu. Právě v této oblasti se naskýtá velmi zajímavá příležitost pro české výrobce jak standardního obalového skla objemu 0,7 litru, tak i v oblasti nestandardních lahví určených pro nekomerční účely.

Dále se v  Libanonu  naskýtá zajímavá příležitost pro české výrobce a exportéry mobilních lahvovacích zařízení, která vycházejí od potřeb malých vinařů s roční kapacitou produkce cca do 200 tisíc lahví. ZÚ Bejrút byl v této souvislosti osloven představitelem  Sdružení libanonských vinařů (Union Vinicole du Liban) s cílem získat informace o možnostech nákupu mobilních lahvovacích zařízení v ČR. Z technického hlediska je zájem o mobilní plnící linky, které dosycují vína oxidem uhličitým a s uzavíráním lahví korkem nebo šroubovým uzávěrem.  Zájem o mobilní zařízení je dán nejenom předpokládanou finanční úsporou, ale i úsporou místa v malých vinařstvích.

Pro další informace prosíme zájemce kontaktovat ZÚ Bejrút, který poskytne bližší informace a kontakty na vedení vinařství Ksara i na Sdružení libanonských vinařů.

 

Petr Sochor, zemědělský diplomat

beirut@embassy.mzv.cz