english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hnutí budoucnosti vypracovává plán zaměřený na stimulaci libanonské ekonomiky

Šéf Hnutí budoucnosti a pravděpodobný budoucí libanonský premiér Saad Hariri ve vystoupení na Arabském ekonomickém fóru oznámil, že Hnutí budoucnosti vypracovává plán zaměřený na stimulaci libanonské ekonomiky. Jeho základem by mělo být zlepšení podnikatelského prostředí.
 

Bývalý (a podle mnohých i budoucí) premiér a šéf Hnutí budoucnosti Saad Hariri vyzval ve vystoupení na Arabském ekonomickém fóru soukromý sektor ke spolupráci na nejvýznamnějších infrastrukturních projektech, konkrétně v oblasti energetiky a telekomunikací. Bezprostředně jde zejm. o účast v tendrech na udělení licencí umožňujících provozovat elektrárny s kapacitou minimálně 1 tisíce megawattů, zabezpečující nepřetržitou dodávku elektřiny pro celý Libanon. Oznámil, že Hnutí budoucnosti vypracovává plán zaměřený na stimulaci libanonské ekonomiky. Jeho základem by mělo být zlepšení podnikatelského prostředí, které by mělo být zahájeno přijetím zákona o partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem. Haririho plán zahrnuje i oživení turistiky prostřednictvím reklamní kampaně podporující incomingovou turistiku. Je rovněž zaměřen na redukci telefonních a internetových poplatků, privatizaci mobilní sítě a poskytnutí nových širokopásmových licencí, které by povzbudily nové investice do vysokorychlostní optické sítě napříč Libanonem. Plán je také zaměřen na vtažení soukromého sektoru do veřejné dopravní sítě. Jeho součástí je studie na projekt metra a námořní přepravy mezi pobřežními městy a požadavek na municipality velkých měst k poskytnutí městských pozemků k vybudování parkovacích ploch. Plán předpokládá i vypracování projektu pro rozvoj jižních i severních bejrútských příjezdových částí.

Hariri se dotkl i budoucnosti průzkumu nalezišť ropy a plynu. Plán je v tomto směru zaměřen na vyhlášení nabídkových řízení na průzkum nalezišť a těžbu ropy a plynu a na ratifikaci zákona na správu fondu, který by zajišťoval a ochraňoval příjmy z těžby pro budoucí generace a částečně alokoval prostředky ke snížení veřejné zadluženosti.

Hariri zdůraznil, že součástí plánu je i boj proti chudobě. Plán se soustředí na zlepšení sociální situace prostřednictvím celého souhrnu opatření významně rozšiřujících základnu příjemců pomoci z národního programu proti chudobě a zvyšujících finanční částky pomoci. Plán také předpokládá zajištění zdravotní péče každému potřebnému Libanonci. Plán zahrnuje i trvalé řešení odpadkové krize a vyhlášení tendrů zaměřených na tepelnou likvidaci odpadu.