english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (c) Velvyslanectví ČR v Bejrútu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Incomingová mise libanonských zemědělců

Ve dnech 12. - 15. října realizovalo Velvyslanectví ČR v Bejrútu projekt s pracovním názvem "Incomingová mise libanonských dovozců v oboru zemědělství". Devíti významným libanonským dovozcům se v České republice představilo přes dvacet českých firem z oblasti zemědělskopotravinářské produkce a technologií.

Obchodní mise se na libanonské straně zúčastnila diverzifikovaná skupina devíti (9) podnikatelských subjektů. Nechyběly v ní společnosti Sleiman for Livestock Co, patřící mezi tři největší chovatele skotu na světě, a Madeta Tabbara, sesterská společnost Société Tabbara pour le commerce et L'Industrie, jednoho z nejvýznamnějších dovozců a distributorů mléčných výrobků v Libanonu. Zastoupeni byli dále dovozci zemědělských komodit (obilí, cukr), přední libanonští prodejci a distributoři rychloobrátkového zboží (tzv. FMCG) a provozovatel duty-free obchodu v Bejrútu.

Libanonským partnerům se v České republice přestavily dvě desítky českých firem: Blanická bramborářská s.r.o., Boneco a.s., Madeta a.s., Interlacto s.r.o., Mlékárna Olešnice RMD, Moravia Lacto a.s., Olma a.s., Plzeňský Prazdroj a.s., Svoboda - výroba domácích knedlíků s.r.o., Zeman maso-uzeniny a.s., Šumavský pramen a.s., Cukrovar Vrbátky a.s., Cukrovar Prosenice a.s., Budějovický Budvar n.p., Pardubický pivovar a.s., J. Klíma - automatické mlýny Křesín-Libochovice, s.r.o., Litovelská cukrovarna a.s., Bohemia Breeding, export-import a.s. a Kamille s.r.o.

Hlavním bodem časově náročného programu byla firemní prezentace a matchmaking v rámci B2B fóra, které se za účasti cca dvaceti podnikatelských subjektů a zástupců Potravinářské komory ČR a Státní veterinární správy uskutečnilo v prostorách ministerstva zemědělství. Zahájil jej náměstek pro zemědělské komodity, zahraniční obchod a ekologické zemědělství Ing. Jiří Šír. Těžištěm navazujících aktivit byly individuální výjezdy do sídel a provozoven českých firem. Zmínit lze konečně také společenský podnik, který na závěr mise pro delegaci a zástupce českých institucí uspořádala ve své rezidenci pověřená velvyslankyně Libanonské republiky v Praze, pí Rola Hamdan.

Projekt byl financován z fondu Ministerstva zahraničních věcí ČR na podporu ekonomické diplomacie, prostředky na něj vymezilo Ministerstvo zemědělství ČR. Oběma rezortům patří dík za asistenci s plánováním a implementací projektu.

Jan Čapek, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Bejrútu