english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Incomingová mise libanonských dovozců zemědělské produkce – výzva

Velvyslanectví ČR v Bejrútu vyzývá zájemce z řad českých firem zaměřených na sektor zemědělství (potraviny/nápoje) k notifikaci předběžného zájmu zúčastnit se incomingové podnikatelské mise, která proběhne v září 2017 v Praze.

Akce je součástí tzv. PROPED (projektu ekonomické diplomacie), realizovaného Velvyslanectvím ČR v Bejrútu ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Ministerstvem zemědělství ČR. České firmy se v jejím rámci představí předním  libanonským dovozcům mléčných výrobků a vína.

Smyslem výzvy je vyhodnocení zájmu o tuto akci ze strany českých firem, získání zpětné vazby pro doladění složení libanonské delegace a ověření možnosti rozšířit věcné zaměření projektu. Z posléze uvedeného důvodu výzva není určena výhradně producentům/exportérům mléčných produktů a vína, nýbrž i zájemcům o vývoz masné produkce, doplňků výživy pro sportovce, zemědělských komodit, dalších alkoholických a nealkoholických nápojů, zemědělské techniky, výrobků pro potravinářský zpracovatelský průmysl apod. Zaměření libanonské ekonomiky na zemědělství obecně vytváří příznivé předpoklady i pro tyto kategorie.

Libanon je z hlediska zemědělského trhu vhodný z několika hledisek: v rámci zemí Blízkého východu má dostatečně liberální prostředí pro dovoz, rozvinutý spotřebitelský trh a nutnou infrastrukturu (skladování, doprava, distribuce), země navíc funguje i jako možná brána pro exporty do Sýrie (tento aspekt má navíc potenciál růst – v návaznosti na možné zlepšování situace v zemi). Cílem mise libanonských dovozců zemědělské produkce do ČR tak je zajistit alternativní trhy pro český export, připravit podmínky pro rozšíření vývozních artiklů (dosud zejm. máslo, sušené mléko, bílé přírodní sýry) a obecně posílit export na Blízký východ.

Primární zaměření PROPEDu na mléčné výrobky v tomto roce vychází kromě značného potenciálu také z možnosti umocnit efekt již probíhajících propagačních aktivit v teritoriu, např. tříletého projektu Českomoravského svazu mlékárenského "EU Milky Way", částečně dotovaného EU, v jehož rámci jsou v Libanonu, Saudské Arábii a Spojených arabských emirátech aktuálně představovány mléčné výrobky spol. Mlékárna Hlinsko, Bohušovická mlékárna ze skupiny Accom a Polabské mlékárny (www.EuMilkyWay.Eu).

Předběžný zájem zúčastnit se incomingové mise v ČR prosím sdělte obchodně-ekonomickému úseku Velvyslanectví ČR v Bejrútu (jan_capek@mzv.cz). Ve své zprávě uveďte, je-li to možné, roční obrat/objem produkce a klíčové výrobky/komodity.

 

Jan Čapek, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Bejrútu