english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Libanon a Nizozemsko podepsaly dohodu o exportu libanonských produktů

Dohodu podepsal nizozemský premiér Ruute v rámci jednodenního jednání zaměřeného na pomoc Nizozemska syrským uprchlíkům v Libanonu a posílení vzájemných ekonomických vztahů.
 

 

obr

Brambora - nejvýznamnějsí libanonská exportní zemědělská komodita

Nizozemský premiér Rutte v doprovodu ministra zahraničního obchodu a rozvojové spolupráce Ploumena jednal v Libanonu o pomoci Nizozemska v rámci uprchlické krize a posílení hospodářských vztahů mezi oběma zeměmi. V rámci ekonomických jednání byla podepsána dohoda mezi nizozemským Centrem pro podporu dovozu z rozvojových zemí a libanonskou investiční agenturou IDAL a Federací obchodních, průmyslových a zemědělských komor Libanonu. Dohoda by měla být základem pro podporu exportu libanonských produktů, zejména pak zemědělských výrobků. Libanon si od zvýšeného exportu těchto komodit slibuje podporu trvale udržitelného rozvoje v zemi. Podle libanonského premiéra Salama bude dohoda nástrojem umožňujícím efektivní spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem jak v Libanonu, tak v Nizozemsku. Salam ocenil poskytovanou podporu Nizozemska, zvláště v zemědělském sektoru a exportu zemědělských plodin jako např. brambor.

Obě strany diskutovaly rovněž prostředky, kterými by mohlo Nizozemsko pomoci překonat Libanonu jeho ekonomické problémy.  Pro Libanon je v důsledku uprchlické krize velmi důležitá podpora rozvojových programů a financování projektů zaměřených na snížení nezaměstnanosti a chudoby.

V souvislosti s podepsanou dohodou dodáváme, že nejvýznamnějším vývozním artiklem byly pro Libanon právě brambory. V září 2013 EU zrušila zákaz dovozu libanonských brambor do zemí EU, a  Libanon tak nyní může exportovat do EU 50 000 tun brambor ročně.

Libanon se v exportu zemědělských komodit snaží jak o udržení starých trhů, do kterých vyváží 40 % produkce, tak o vstup na nové trhy, a to v souvislosti s poklesem vývozu do arabských zemí. – především Egypta, Iráku a Libye. Od listopadu 2014 např. Libanon realizuje program exportu ovoce a zeleniny do Ruska.

Libanonské ministerstvo zemědělství spolu s FAO a dalšími donorskými zeměmi zahájilo v minulých letech řadu programů vedoucích k modernizaci zemědělství, k rozvoji zemědělské produkce a trvalému ekonomickému, sociálnímu a ekologickému vývoji zemědělského sektoru.

 

František Jirásek, zástupce vedoucího ZÚ Bejrút