english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Libanon zaznamenává oživení sektoru nemovitostí a stavebnictví

V roce 2016 je patrný trend rostoucího obchodu s nemovitostmi i ukazatelů dokumentujících zvýšenou stavební aktivitu.

obr

Bejrút - nabídka nových bytů

Statistická data dokumentují obrat z významného poklesu zaznamenaného v roce 2015 a představují vhodný impuls pro oživení investičních aktivit. Počet nemovitostních transakcí v prvním čtvrtletí 2016 vzrost meziročně o 14,9 % a jejich finanční hodnota  o 31 % , což  představovalo částku 2,13 mld. USD. Za zaznamenání stojí i fakt, že se zvýšila průměrná hodnota jedné transakce, která vzrostla ze 125,4 tis. USD na 142 tis. USD.

Nejnovější data jsou podle analytiků překvapivá v kontextu s žalostnou bezpečnostní situací v zemi a také omezených financí zemí GCC, které jsou nejdůležitějším hráčem na libanonském trhu s nemovitostmi. K tomu se přidává i další nepříznivý element, kterým je nedávné zhoršení politických i ekonomických vztahů mezi Libanonem a zeměmi GCC vedoucí k oprávněným obavám z omezeného přílivu kapitálu. Ještě před zhoršením vztahů představovala průměrná hodnota jedné transakce 171,4 tis. USD. Podíl zahraničních investorů na nemovitostních transakcích propadl a nákupy v nejdražší lokaci – Bejrútu - prudce spadly zejména v březnu t.r.

I přesto zvýšená hodnota transakcí naznačuje jisté oživení investorského ducha v uvedeném sektoru a rezonuje současně s vyšší ekonomickou důvěrou, která se projevuje i v oživení stavebnictví. To je kromě služeb, zejm. pak turistiky, tahounem libanonské ekonomiky. Počet stavebních povolení vzrostl v prvním čtvrtletí 2016 meziročně o 12 %. Kromě toho se o 17 % zvýšila hodnota obchodů realizovaných přes bejrútský přístav. Mírný vzestup však přichází v období ekonomicky slabého období a většina expertů je přesvědčena, že krátkodobé zlepšení ukazatelů je pouze přechodné. Jedním z argumentů je např. fakt, že hodnota libanonskou centrální bankou vydaných akreditivů poklesla meziročně ke konci února 2016 o 31,9 %.

Relativně zdravé ukazatele sektoru nemovitostí naznačují pokračující růst důvěry přinejmenším té domácí. Na druhou stranu nelze nevidět, že Libanon stále čelí množství obrovských problémů spojených s vnitropolitickou a bezpečnostní situací v zemi i s vývojem v okolním regionu. I proto z dlouhodobé perspektivy nelze počítat s výrazným ekonomickým růstem.

 

František Jirásek, zástupce vedoucího ZÚ Bejrút