english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Exportní doporučení pro české mlékárenské výrobky do Libanonu

Mezinárodní veletrh pohostinství a potravinářství HORECA, který se konal ve dnech 20. – 23.3.2018 v Bejrútu, ukázal perspektivu prodeje mlékárenských výrobků s delší záruční lhůtou. Čerstvé výrobky jsou vzhledem k vysokým nákladům na leteckou dopravu na libanonském trhu těžko prodejné.

Na veletrhu HORECA bylo zastoupeno 350 firem z Libanonu, Saúdské Arábie, Turecka, Kypru, Řecka, Itálie, Francie a České republiky, která se jej zúčastnila v rámci programu EU Milky Way. Program EU Milky Way je spolu-financovaný Evropskou komisí, vládou ČR a Českomoravským svazem mlékárenským (ČMSM). Do „EU – Milky Way“, který měl během 3 let trvání (2016 – 2018) pomoci exportu českých mlékárenských produktů do Libanonu, Saúdské Arábie a do Spojených arabských emirátů, se zapojily Mlékárna Hlinsko, Bohušovická mlékárna ze skupiny Accom a Polabské mlékárny. Výstavní stánek na veletrhu HORECA navštívili a během konání veletrhu aktivně spolupracovali s vystavovateli rozvojový a ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Bejrútu Lenka Schröpferová a zemědělský diplomat Petr Sochor.

Z uskutečněných jednání s potenciálními zákazníky během veletrhu vyplynulo, že záruční lhůta (cca 1 měsíc) u čerstvých českých jogurtů a tvarohových výrobků stále zůstává problémem pro masivní průnik na libanonský trh. I přes vysoké ocenění kvality a chutě vystavovaných českých produktů zůstává finální prodejní cena rozhodujícím faktorem. Z důvodu zachování čerstvosti mléčných produktů je nutné je do země přepravovat letecky. Náklady na leteckou přepravu ale naše výrobky cenově znevýhodňují oproti libanonské, turecké nebo saúdsko-arabské konkurenci.

Z těchto důvodů budou i nadále nosným programem českého mlékárenského exportu hotové výrobky s prodlouženou záruční lhůtou, tj. sýry Eidam, nově sýr Herold, akawi a Mozzarella, a standardně komodity, tj. sušené mléko, sušená syrovátka a nově také sušené zmrzlinové směsi.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat Velvyslanectví ČR v Bejrútu

Stánek EU Milky Way na veletrhu HORECA

Stánek EU Milky Way na veletrhu HORECA