english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Bejrútu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České hovězí je opět v Libanonu

Čeští farmáři a obchodníci s jatečným skotem se po delší době vracejí do Libanonu. Poptávka je zejména po masném skotu plemen Limousine a Simentál.

Začátkem září 2018 se uskutečnila lodní dodávka skotu do přístavu Bejrút v celkovém počtu 1100 ks, z toho 350 ks masného plemene Limousine a Simentál od českých farmářů. Libanonští obchodníci si velice považují vysoké výtěžnosti masa u těchto plemen. V kvalitě masného skotu dokáží čeští farmáři konkurovat dodavatelům ze Španělska, Francie, Německa i Maďarska, což se projevuje ve zvýšeném zájmu libanonských obchodníků o skot české provenience.

Za aktivní účasti Velvyslanectví ČR v Libanonu při organizaci zemědělské mise z Libanonu do České republiky v roce 2017 se významným  libanonským  obchodníkům  s jatečným skotem podařilo navázat přímé kontakty s mnoha českými farmáři.

Libanonský trh je dlouhodobě znám svými vysokými nároky na kvalitu hovězího masa, které se dováží z Latinské Ameriky a Evropy. Každému obchodu předchází selekce skotu na farmách a po uzavření obchodu jsou následně vybrané kusy přepraveny do přístavu Koper ve Slovinsku, kde probíhá sběr a příprava skotu pro nalodění. Samotný transport po moři z přístavu Koper do přístavu Bejrút trvá 4 až 5 dnů. Lodní prostory jsou přizpůsobeny transportu živých zvířat, jednotlivé kotce mají zdroje pitné vody a krmiva.

V současné době jsou na libanonském trhu nejaktivnější, a současně také největší co do počtu importovaných kusů, obchodníci a majitelé lodí, Hussein Sleiman a Naji Dahrouge.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat Velvyslanectví ČR v Bejrútu