english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Creative Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Libanon na veletrhu vyhlásí nové tendry v obnovitelné energetice

Libanon během veletrhu International Beirut Energy Forum, který se koná ve dnech 26. až 28. září 2018 v Bejrútu, zveřejní nové příležitosti v oblasti obnovitelné energie. Zájemci o tendry musí počítat s dlouhým procesem při podávání nabídek. Tendry na výstavbu solárních elektráren se v letošním roce setkaly s vysokým zájmem místních i zahraničních investorů.

International Beirut Energy Forum (IBEF) je jednou z nedůležitějších akcí na Blízkém východě, která se zabývá problematikou obnovitelné energie. Již devátým rokem se do Bejrútu sjedou významné osobnosti z oboru, aby diskutovaly o nových technologiích, energetické efektivitě a plánovaných projektech. Letošní IBEF bude zaměřený na využívání digitálních technologií v obnovitelné energetice. Jedním z cílů bude zhodnotit, jakým způsobem může digitalizace sektor transformovat a přispět k expanzi v oblasti investic. V loňském roce se IBEF zúčastnilo přes 1200 delegátů z 28 zemí, letos jich organizátoři očekávají přes 1500.

Pro obchodní společnosti z České Republiky, které se zajímají o sektor obnovitelné energie, je akce především příležitostí pro navázání kontaktů s klíčovými hráči energetického sektoru v Libanonu a k získání aktuálních informací o plánovaných projektech a tendrech. Během loňského ročníku IBEF bylo vyhlášeno několika tendrů a Ministerstvo energetiky a vodního hospodářství Libanonu již na sociálních sítích avizovalo, že chce stejně postupovat i letos.

Některé z tendrů na solární, větrné a vodní elektrárny zveřejněných během roku 2018 se setkaly s nečekaným zájmem investorů. 75 zájemců, včetně největších světových investorů, se například uchází o tendr na výstavbu fotovoltaické elektrárny (300 MW) s akumulátorem.

Proces přihlašování do tendrů v oblasti obnovitelné energie v Libanonu

Jedná se o náročný a dlouhý proces. Tendry jsou většinou vypisovány prostřednictvím LCEC – Libanonského centra pro úsporu energie (The Lebanese Center for Energy Conservation), které je technickou vládní agenturou. Zájemci ze soukromého sektoru mají po vypsání tendru čas několik měsíců, aby se detailně seznámili s podmínkami a vyjádřili zájem o daný projekt podáním tzv. EOI (Expression of Interest).

Ministerstvo energetiky a vodního hospodářství na základě podaných EOI získá přehled o zájmu soukromého sektoru o projekt. Za několik dalších měsíců je zájemcům zaslána detailní výzva pro podání nabídek, které následně hodnotí komise sestavená Ministerstvem energetiky a vodního hospodářství.

Budoucnost obnovitelné energie v Libanonu

Libanon se dlouhodobě potýká s energetickou krizí. Elektřinu země získává především z tepelných elektráren, jejichž výkon ale nestačí. Aby země alespoň částečně uspokojila poptávku obyvatel po elektřině, musí si Libanon pronajímat plovoucí elektrárny z Turecka. Obyvatelé, kteří chtějí mít zajištěnou dodávku elektřiny 24 hodin denně, musejí používat soukromé generátory k pokrytí výpadků státní sítě.

Současně má země pro vyšší využívání obnovitelných zdrojů vhodné podmínky – dostatek slunečních dní, příznivé proudění větru a řadu vodních toků pramenících vysoko v horách. To si uvědomuje i libanonská vláda, jejímž cílem je do roku 2020 získávat 12 % energie z obnovitelných zdrojů, do roku 2030 pak 15 %. To je ambiciózní cíl. Poptávka po elektřině se má do roku 2030 zdvojnásobit a aktuálně je podíl obnovitelné energie na celkové produkci pouze 7 %.

Autoři: Lenka Schröpferová (ekonomický diplomat) a Karolína Hanzlová (stážistka), Velvyslanectví ČR v Bejrútu