english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování a vstup do Libanonu v souvislosti s COVID-19

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na stránkách MZV ČR.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Mezinárodní letiště v Bejrútu  je od 1.7.2020  v provozu s omezenou kapacitou. Pozemní hraniční přechody do Sýrie jsou do odvolání nadále pro běžný provoz uzavřeny.

Od 23.9.2020 platí tyto podmínky vstupu do Libanonu:

Všichni cestující, s výjimkou dětí do 12 let, musí při vstupu do Libanonu předložit negativní PCR test na COVID19. Test nesmí být starší než 96 hodin. Všichni cestující musí před cestou vyplnit on-line formulář  https://arcg.is/0GaDnG

Pasažéři cestující do Libanonu (s výjimkou cestujících ze Sýrie, Iráku, Turecka a všech afrických zemí) - týká se cestujících z ČR

mohou zvolit jednu z následujících variant:

1. podstoupit na svoje náklady PCR test po příletu do Libanonu nejpozději do 72 hodin

nebo

2. zůstat v domácí karanténě po dobu 10 dní od příjezdu do Libanonu.


Pasažéři přijíždějící ze Sýrie,  Turecka a afrických zemí:

- cestující podstoupí test PCR na letišti po příletu do Bejrútu v ceně 50 USD (plaltí se letecké společnosti), poté se musí podrobit 48 hodinové domácí karanténě , než budou známy výsledky PCR testu. 

Pasažéři přijíždějící z Iráku

- cestující podstoupí test PCR na letišti po příletu do Bejrútu v ceně 50 USD (platí se letecké společnosti), poté se musí podrobit 72 hodinové karanténě v některém z hotelů  určených Ministerstvem zdravotnictví. Během této doby budou podrobeni dalšímu PCR testu.

 

Všichni cestující musí mít po celou dobu pobytu v Libanonu platné pojištění, které bude krýt i náklady na případné lékařské ošetření spojené s COVID19.

Cestující, kteří opustí Libanon na dobu max. 1 týdne se nemusí prokazovat PCR testem při  nástupu do letadla na cestě zpět do Libanonu. Tito cestující však musí podstoupit  test po příletu  do Libanonu, nejpozději do 72 hodin po příletu.


3. DOPRAVA:

Veřejná autobusová doprava na území Libanonu funguje. Stále je možné využívat taxi služby za použití roušky.


4. OPATŘENÍ:

V Bejrútu byl v souvislosti s výbuchem v bejrútském přístavu vyhlášen stav nouze, jeho platnost byla prodloužena  do 31.12. 2020. Znamená to především posílené pravomoce armády při likvidaci škod a nezbytnost řídit se lokálními  nařízeními.

Nošení roušek je povinné ve veřejných prostorech, dále např. i ve vozidle, pokud v něm cestuje více než 1 osoba a nejedná se  o rodinu. Nedodržení opatření bude pokutováno ve výši 50 000 LBP, nedodržení karantény může mít za následek uvalení vazby a další řízení před příslušnými autoritami.

Dále platí následující opatření s cílem zamezit šíření nákazy COVID19:

Zákaz vycházení od 01.00 do 06.00 hod.

Určitá omezení platí pro podniky, kde dochází ke shromažďování většího počtu osob.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Hotline Ministerstva zdravotnictví: 1214
Služba preventivní medicíny : 01/843769 - 01/830300 Ext : 435-436-437
Centrum karantény na Rafik Hariri International Airport v Bejrútu : 01/629 352 a  03 282 258