english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování a vstup do Libanonu v souvislosti s COVID-19

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Omezení cest s ohledem na účel cesty není Libanonem uplatňováno (kromě hranice se Sýrií - viz níže).

Mezinárodní letiště v Bejrútu  je v provozu. Pozemní hranici ze Sýrie lze překročit s omezeními dle jednotlivých kategorií osob dle národnosti a účelu cesty.

Všichni cestující, s výjimkou dětí do 12 let, musí při vstupu do Libanonu předložit negativní PCR test na COVID19, které obsahuje QR kód (potvrzení je vyžadováno již při check - in na let do Bejrútu, bez testu s QR kódem nebude umožněn vstup do letadla). Test nesmí být starší než 96 hodin (od výsledku testu do příjezdu do Libanonu). Výjimka PCR testu před cestou se týká osob, které byly očkovány vakcínou proti COVID-19  a od druhé dávky (v případě dvoudávkové vakcíny) či  od jedné dávky ( v případě jednodávkové vakcíny) uplynulo minimálně 14 dnů před odletem do Libanonu. Výjimka se rovněž vztahuje na ty, kdo prodělali nemoc COVID-19 v posledních 90 dnech a jsou již plně vyléčeni a o tomto  předloží oficiální lékařské potvrzení. Některé letecké společnosti však neberou výše zmíněné výjimky v potaz a negativní PCR test ( s QR kódem) před cestou vyžadují bez výjimky.  Informujte se prosím u Vašeho leteckého přepravce.

Po příletu do Libanonu musí  všichni cestující, s výjimkou dětí do 12 let , podstoupit PCR test na letišti (finanční částku za test, která činí 50 USD od cestujících účtují letecké společnosti).

Osoby, které vycestovaly z Libanonu na dobu kratší než jeden týden jsou osvobozeny z PCR testu před cestou do Libanonu, musí nicméně postoupit PCR test při příletu do Libanonu.

Pro držitele cestovních pasů ČR je zavedena pro vstup do Libanonu vízová povinnost. Vízum lze  získat při příletu na letišti v Bejrútu.

 

2. DOPRAVA:

Z ČR lze do Libanonu přicestovat letecky. Přímé lety nejsou k dispozici. Vnitrostátní doprava je obnovena, vzhledem na složitou situaci a nedostatek pohonných hmot v zemi, je však silně omezena.


3. OPATŘENÍ:

Po postupném uvolňování protiepidemických opatření zůstávají v platnosti jen některá. Od srpna 2021 by návštěvníci turistických zařízení vč. restaurací a barů měli předložit při vstupu potvrzení o bezinfekčnosti (potvrzení o ukončeném očkování,  PCR test ne starší než 72 hodin, prodělání nemoci COVID-19 v posledních 3 měsících s lékařským potvrzením)

Nadále platí povinnost nošení roušky v uzavřených prostorech.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Hotline Ministerstva zdravotnictví: 1214
Služba preventivní medicíny : 01 843769 ,  01 830300 Ext : 435-436-437
Centrum karantény na Rafik Hariri International Airport v Bejrútu : 01 629 352 a  03 282 258

Velvyslanectví ČR v Bejrútu: +961 (0)5 929 010 - 13

 

5. NÁVRAT DO ČR:

Libanon je dle Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR zařazen mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví.

Odkaz na seznam akreditovaných laboratoří pro RT-PCR test v Libanonu.