english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování a vstup do Libanonu v souvislosti s COVID-19

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY A NÁVRAT NA ÚZEMÍ:

Informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na stránkách MZV ČR.

Vláda ČR v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví.

Odkaz na seznam akreditovaných laboratoří pro RT-PCR test v Libanonu.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Mezinárodní letiště v Bejrútu  je v provozu. Pozemní hranici ze Sýrie lze překročit s omezeními dle jednotlivých kategorií osob dle národnosti a účelu cesty

Od 22.3.2021 platí tyto podmínky vstupu do Libanonu:

Všichni cestující, s výjimkou dětí do 12 let musí při vstupu do Libanonu předložit negativní PCR test na COVID19 (potvrzení je vyžadováno již při check - in na let do Bejrútu). Test nesmí být starší než 96 hodin.

Po příletu do Libanonu musí  všichni cestující, s výjimkou dětí do 12 let  a jednotek UNIFIL, podstoupit PCR test na letišti (finanční částku za test, která činí 50 USD od cestujících účtují letecké společnosti).

Cestující mají po příjezdu zůstat v domácí karanténě do doby, než obdrží výsledek PCR testu z letiště.

 

3. DOPRAVA:

Vnitrostátní doprava je obnovena, ve vozidlech taxi mohou být maximálně 3 osoby (vč. řidiče), autobusy mohou operovat při zaplnění max. 50% kapacity..

 


4. OPATŘENÍ:

Dne 22.3.2021 vstupuje Libanon do čtvrté,  závěrečné fáze uvolňování protiepidemiologických opatření. Téměř vše se v této fázi otevírá, všechny podniky a instituce, nově i uzavřená sportoviště a restaurace, i když s omezením kapacity a pro vstup si je třeba předem zajistit zvláštní povolení přes online platformu. Otevírací doba obchodů a restaurací je omezená do 19 hod., resp. 18 hod. Uzavřené zůstávají bary a noční podniky a zakázáno je konání společenských akcí pro větší počet osob.

Na základě rozhodnutí ministra školství zůstávají školy až do odvolání nadále uzavřené a výuka probíhá on-line.

Platí zákaz nočního vycházení mezi 20.00 hod a 5.00 hod.

Na veřejnosti je vyžadováno nosit roušku zakrývající nos a ústa.

K opuštění domu  je nadále  v mnohých případech  potřeba mít zajištěné zvláštní povolení (přes platformu: covid.pcm.go.lb)

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Hotline Ministerstva zdravotnictví: 1214
Služba preventivní medicíny : 01/843769 - 01/830300 Ext : 435-436-437
Centrum karantény na Rafik Hariri International Airport v Bejrútu : 01/629 352 a  03 282 258