english  česky 

rozšířené vyhledávání

Informace pro cesty a pobyt v Libanonu

Základní informace pro cesty a pobyt v Libanonu naleznete zde. Před cestou doporučujeme konzultovat aktuální doporučení na cesty.

Aktuální situace

S ohledem na zhoršující se situaci po celém Libanonu varuje MZV ČR před veškerými cestami do země. Občany ČR, kteří se na území Libanonu dosud zdržují, MZV ČR vyzývá, aby se ujistili, že mají platné cestovní doklady a pojištění, a poté zemi urychleně opustili. MZV ČR upozorňuje, že případné další zhoršení situace může vést k náhlému přerušení leteckého dopravního spojení ze země. 

Dne 2.1.2024 došlo k raketovému útoku na jižním předměstí Bejrútu. Dále dne 11.3.2024 a též 26.2.2024 došlo k raketovým útokům na předměstí Baalbeku, údolí Bekaa. Situace je nepředvídatelná a další eskalaci a rozšíření sporu nelze vyloučit. MZV ČR varuje před možnou eskalací a opakovaně vyzývá občany ČR k opuštění země komerčními lety a varuje před veškerými cestami do země.

Pokud již v zemi jste, buďte obezřetní, dbejte maximální opatrnosti a vyhýbejte se místům demonstrací či větší koncentrace osob (zejména v hlavních městech Libanonu), a urychleně Libanon opusťte. Zásadní je dbát pokynů místních bezpečnostních složek a sledovat aktuální vývoj situace. Necestujte jižně od Bejrútu. V šíitských oblastech a v oblasti jižního Bejrútu nefotografujte (viz mapa).

Bejrút

Bejrút

Pozemní hranici ze Sýrie lze překročit s omezeními dle jednotlivých kategorií osob dle národnosti a účelu cesty. Pozemní hranice s Izraelem nelze překročit. Občané pobývající v Libanonu MZV ČR doporučuje zaregistrovat se do aplikace Dobrovolná registrace občanů cestujících do zahraničí – DROZD.

S ohledem na zhoršující se situaci po celém Libanonu varuje MZV ČR před veškerými cestami do země a vyzývá občany k jejímu urychlenému opuštění. Fungování mezinárodního letiště v Bejrútu a komerčních letů v případě další eskalace sporu není možné zaručit. Pokud se stále nacházíte na území Libanonu ujistěte se, že máte platné cestovní doklady a pojištění.

S různou intenzitou se v zemi stále objevují protesty a demonstrace. Bezpečnostní situace se v jejich průběhu může rychle zhoršit, a to hlavně v šíitských oblastech a oblastech palestinských uprchlických táborů Ain al-Hilweh, Burj al-Barajneh, ale i v dalších lokalitách.

S různou intenzitou se stále objevují protesty a demonstrace. Bezpečnostní situace se v jejich průběhu může rychle zhoršit, a to hlavně v šíitských oblastech a oblastech palestinských uprchlických táborů Ain al-Hilweh, Burj al-Barajneh, ale i v dalších lokalitách. Pokud se v zemi již nacházíte, buďte obezřetní, dbejte maximální opatrnosti a vyhýbejte se místům demonstrací či větší koncentrace osob, a urychleně Libanon opusťte. Zásadní je dbát pokynů místních bezpečnostních složek a sledovat aktuální vývoj situace.

MZV dále doporučuje vyhnout se rizikovým oblastem: pohraničním regionům se Sýrií na východě a severu země (údolí Bekáa, zejm. regiony severně od Baalbeku), oblastem na jihu od Bejrútu a jihozápadní oblasti Bejrútu. Všeobecně též platí doporučení vyhýbat se místům s vyšší koncentrací uprchlíků (region Akar na severu země, jižní část Bejrútu a lokálně v údolí Bekáa). To platí rovněž pro palestinské uprchlické tábory (tábory Ain al-Hilweh, Burj al-Barajneh, ale i další), které nejsou kontrolovány libanonskými bezpečnostními složkami. V jižním Libanonu (na jih od řeky Lítání) platí zvláštní bezpečnostní režim - oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL) a vstup je v zásadě možný pouze na povolení (výjimkou je metropole Tyr/Sur). Tato část země je totiž vystavena ostřelování ze strany Izraele. MZV ČR proto cestování po Libanonu nedoporučuje.

V případě nouze se lze obrátit na Velvyslanectví ČR v Bejrútu, a sice v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu a mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +961 3 332 291. Místní nouzová linka (112) poskytuje konkrétní informace v místě a v angličtině. Odkaz na webové stránky MZV naleznete zde: Libanon: varování před cestami do země a výzva k jejímu opuštění | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

Důležitá čísla

první pomoc: 140 nebo (05) 921675
policie: 112
požární stanice: 175
Americká univerzitní nemocnice (AUH): (01) 350 000
informace o počasí: 1722

Informace pro vstup do Libanonu

Pro držitele cestovních pasů České republiky je zavedena pro vstup vízová povinnost. Vízum s platností na 1 měsíc a možností prodloužení na 3 měsíce se vydává bezplatně formou razítka do cestovního pasu cestujícího při příletu na letišti v Bejrútu. Při vstupu je zpravidla vyžadováno uvedení adresy pobytu v Libanonu. Libanon akceptuje bez výhrad všechny druhy platných cestovních dokladů ČR (cestovní, služební případně diplomatický pas). Doba platnosti cestovního dokladu musí překračovat plánovanou dobu pobytu. Při vstupu do Libanonu a při opuštění Libanonu je třeba vyplnit vstupní/výstupní kartu, kde se kromě osobních dat uvádí též účel pobytu a místo, kde bude cestovatel ubytován.

Povolení pro vstup do země (nejedná se o vízum v pravém slova smyslu) pro krátkodobý pobyt turistického charakteru je možné získat na libanonských hraničních přechodech a na mezinárodním letišti v Bejrútu. Jedná se o jednostranné opatření ze strany libanonských orgánů. Toto povolení se pro čistě turistické návštěvy uděluje bezplatně, nicméně, je-li cesta deklarována jako obchodní, účtují někdy libanonské pohraniční orgány poplatek (25.000,- LBP za pobyt do 15 dnů, 50.000,- LBP za pobyt do jednoho měsíce). ZÚ ČR dosud nezaznamenal problémy s udělováním těchto povolení, na jejich vydání však není žádný nárok (stejně jako při žádosti o vízum). Při vstupu do Libanonu bez řádného víza kontrolují obvykle pohraniční orgány zajištěné ubytování (hotelovou rezervaci apod.). Přihlašovací povinnost však není stanovena.

V případě, že chce občan cestující do Libanonu zažádat o udělení řádného víza, musí tak učinit ještě před cestou a to na Zastupitelském úřadu LR v Praze. Je lépe tak učinit v dostatečném předstihu. Vážné problémy při vstupu na území Libanonu může způsobit, pokud se v cestovním dokladu nachází otisk razítka z jakéhokoliv hraničního přechodu do státu Izrael a to i ze strany sousedícího státu (Jordánsko, Egypt), kde je zřejmé, že cestující logicky pokračoval do Izraele. Z Libanonu a Sýrie není možné běžným způsobem hranice do Izraele překročit. Podezření vyvolávají i případy, kdy mají cizí státní občané dva pasy.

Užitečné informace o podmínkách vstupu na území Libanonu v anglickém, francouzském a arabském jazyce je možné nalézt na webové stránce Sûreté Générale, což je obdoba české Cizinecké policie), sekce "Visas".

Povinnost disponovat PCR nebo antigenním testem před cestou do Libanonu byla zrušena 27.09.2022. Bez omezení tak mohou cestovat všichni bez ohledu na to, zda jsou očkováni, či kolik dávek očkování obdrželi. 

Turisty, kteří mají v úmyslu při návštěvě Libanonu cestovat též do Sýrie upozorňujeme, že pro vstup na území Sýrie je vyžadováno řádné vízum. Přestože v Bejrútu je syrský zastupitelský úřad, je vydání syrského víza v Libanonu spojeno s řadou obtíží. Vzhledem k tomu, že Sýrie má svůj zastupitelský úřad v Praze, důrazně doporučujeme všem zájemcům o návštěvu jak Libanonu tak i Sýrie v rámci jedné cesty, vyřídit si syrská víza ještě na území ČR. Záměr navštívit Sýrii je ovšem velmi vhodné konzultovat s aktuálními doporučeními českého velvyslanectví v Damašku.

Základní informace o Libanonu:

  • rozloha – 10 452 km2
  • obyvatelstvo – 6,4 milionu osob (z toho téměř 2 miliony tvoří palestinští a syrští uprchlíci)
  • hlavní město – Bejrút
  • úřední jazyk – arabština, mnoho Libanonců dále hovoří anglicky a francouzsky
  • měna – libanonská libra (LBP) standardně je akceptován USD
  • náboženství -5 legálně uznaných muslimských skupin (sunnité, šíité, šíitské odnože: alavité,  ismáílité, dále drúzové), 11 legálně uznaných křesťanských skupin (4 ortodoxní, 6 katolických, 1 protestantská)
  • časový posun proti ČR: + 1 hod
  • mezinárodní předvolba: +961

Celní a devizové předpisy

Bezcelně lze dovážet i vyvážet věci osobní potřeby. Jejich množství není specifikováno a záleží plně na posouzení celních úředníků. Platí zákaz dovozu omamných a psychotropních látek, zbraní a střeliva bez povolení a pornografie. Vybírání celních poplatků za dovoz či vývoz zboží není v praxi příliš časté. Povinná směna valut neexistuje. Dovoz i vývoz valut není omezen. Kromě místní libanonské liry je fakticky druhým souběžně užívaným platidlem v zemi také americký dolar, v současné době platí pevně stanovený kurz 1,-USD=1.500,-LBP. V případě nejasností ohledně legálnosti dovozu konkrétních věcí doporučujeme dotázat se na aktuální úpravu celních a devizových předpisů na Velvyslanectví Libanonské republiky v Praze na adrese Lazarská 6, Praha 2 (tel. +420 224 930 495, +420 224 930 029, fax +420 224 934 534, e-mail prague.leb@gmail.com).

Zdravotnictví

Soukromé nemocnice v Libanonu jsou na poměrně dobré úrovni. Je však nutné počítat s tím, že náklady na ošetření i léky je nutno hradit v hotovosti a ceny mohou sahat do několika stovek dolarů za běžná ošetření. Doporučujeme před cestou vždy uzavřít cestovní zdravotní připojištění.

Kontakt na některá zdravotnická zařízení v Bejrútu

  • Hotel Dieu de France, Achrafieh, tel. 01 615 300, linka na pohotovost 8502
  • Medical Centre AUB, Maamari street, tel. 01 374 374, linka na pohotovost 6603
  • Saint Georges Hospital, near La Sagesse, tel. 01 575 700, linka na pohotovost 1400
  • Saint Charles Hospital, Rihanieh, near Min. of Defense, tel. 01 953 444, linka na pohotovost 5009
  • Sacre Coeur Hospital, Hazmieh-Brazilia, tel. 05 950 872, linka na pohotovost 1247

Kontakt na Velvyslanectví

  • 17, 419th road (St. Bechara Church Street), P. O. Box 40 195, Baabda, Libanon
  • tel.: 00961 (0)5  929010 až 929013, nouzová linka 00961 (0)3 332 291