english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

S platností od 30. září 2021 - nová pravidla pro žádosti o víza a vstup do České republiky

Ministerstvo zdravotnictví ČR uvolnilo v aktualizovaném ochranném opatření  podmínky pro podávání žádostí o dlouhodobá víza a pobyty. Žádosti o schengenská víza mohou krom vybraných kategorií osob podávat "očkovaní žadatelé". Schválená a platná ale z důvodou zákazu ochanného opatření dosud nevydaná pobytová oprávnění nyní mohou být vydána.

 

Text platného ochraného opatření určujícího omezení překračování státní hranice České republiky a podmínky podání žádostí o pobytové tituly na zastupitelských úřadech naleznete zde. Následující informace jsou pouze stručným shrnutím podmínek pro cestování. V případě nejasností konzultujte podmínky a požadavky s pracovníky konzulárního oddělení Velvyslanectví České republiky v Bejrútu.

 

VSTUP DO ČESKÉ REPUBLIKY PRO CIZINCE

Informace o nových vstupních podmínkách naleznete zde.

 ŽÁDOSTI O VÍZA A O POVOLENÍ K DLOUHODOBÉMU POBYTU

Rozsah činnosti vízové sekce Velvyslanectví České republiky v Bejrútu zůstává omezený, podrobnosti najdete v Ochranném opatření. 

Kdo může žádat o krátkodobá (schengenská) víza

  • očkované osoby
  • žadatel cestující za účelem sezónního zaměstnání nebo za účelem zaměstnání v potravinářské výrobě, zdravotní péči nebo sociálních službách;
  • žadatelé, kteří se žádají jako vědečtí, klíčoví a vysoce kvalifikovaní zaměstnanci a pracovníci služeb kritické infrastruktury,
  • rodinní příslušníci českých občanů, ze zahraničněpolitického zájmu České republiky, pracovníci mezinárodní dopravy, akreditovaní členové diplomatických misí, partneři českých občanů z nesezdaných párů a v mimořádných a naléhavých situacích;
  • další kategorie žadatelů podle ochranného opatření

 

Kdo může žádat o dlouhodobá víza a pobyty

Všichni žadatelé, bez ohledu na jejich státní příslušnost a bez ohledu na to, zda jsou očkováni. Žadatelé mohou podat své žádosti o dlouhodobá víza a pobyty při dodržení požadavků příslušné žádosti.

PŘIJETÍ ŽÁDOSTÍ O VÍZA

 Žadatelé o víza/pobyty mohou žádat pouze po předem domluvené schůzce.

 Schengenská víza

Žádosti o schengenská víza jsou přijímány pouze prostřednictvím VFS Global v Bejrútu. Rodinní příslušníci občanů EU se však mohou obrátit přímo na velvyslanectví. Žadatelé syrské státní příslušnosti si musí pro podání žádosti vždy předem domluvit schůzku na Velvyslanectví České republiky v Bejrútu prostřednictvím emailu: consulate.beirut@embassy.mzv.cz.

Dlouhodobé víza a pobyty

Všichni žadatelé bez ohledu na jejich národnost si musí předem sjednat schůzku na velvyslanectví na emailu consulate.beirut@embassy.mzv.cz.

Důležité upozornění: Pokud byla Vaše žádost o dlouhodobé vízum nebo povolení k pobytu (včetně zaměstnanecké karty) schválena, ale konzulát odmítl vystavit vízum kvůli v té době platnému ochrannému opatření vydaného ministerstvem zdravotnictví a Vaše schválené vízum/povolením stále platí, MÁTE NYNÍ NÁROK ŽÁDAT O VYDÁNÍ TAKOVÉHO VÍZA/POVOLENÍ v souladu s novým ochranným opatřením. Domluvte si schůzku na velvyslanectví a odkazujte se na Vaši schválenou žádost.

 

Užitečné odkazy:

Členské státy schengenského prostoru

Ministerstvo vnitra

Informace Euroskopu o Schengenu