english  česky 

rozšířené vyhledávání

Vzájemné vztahy

Diplomatické styky mezi Československem a Libanonem byly navázány v roce 1947. V témže roce otevřelo Československo v Bejrútu konzulát. Roku 1962 byl tento konzulát povýšen na velvyslanectví. Libanon otevřel své pražské diplomatické zastoupení roku 1957.

Nově vzniklou Českou republiku uznal Libanon 1. ledna 1993 a téhož dne byly mezi oběma zeměmi navázány diplomatické styky.

Vztahy mezi Českou republikou a Libanonem jsou tradičně přátelské a vyvážené. V rámci svých možností obě země spolupracují jak v oblasti hospodářské, tak i v oblasti školství a kultury. Dobré vzájemné vztahy byly v minulosti podpořeny i humanitární pomocí České republiky Libanonu, například na podzim 2003 předala ČR Libanonu dva odvinovače KMT-6 a o rok později se ČR účastnila projektu OSN "Stromy místo min", jehož cílem je zalesnění odminovaných území na jihu Libanonu. Po letním konfliktu v roce 2006 se ČR zapojila do poválečné obnovy země. Mimo to pravidelně posílá finanční příspěvky pro agencii UNRWA, která se stará o palestinské uprchlíky. ČR je také jedním z přispěvatelů na chod Zvláštního Tribunálu pro Libanon vyšetřujícího vraždu bývalého premiéra Rafíka Harírího.