english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vztahy s Libanonem

Diplomatické styky mezi Československem a Libanonem byly navázány v roce 1947. V témže roce otevřelo Československo v Bejrútu konzulát. Roku 1962 byl tento konzulát povýšen na velvyslanectví. Libanon otevřel své pražské diplomatické zastoupení roku 1957.

Nově vzniklou Českou republiku uznal Libanon 1. ledna 1993 a téhož dne byly mezi oběma zeměmi navázány diplomatické styky.

Vztahy mezi Českou republikou a Libanonem jsou tradičně přátelské a vyvážené. V rámci svých možností obě země spolupracují jak v oblasti hospodářské, tak i v oblasti školství a kultury. Dobré vzájemné vztahy byly v minulosti podpořeny i humanitární pomocí České republiky Libanonu, například na podzim 2003 předala ČR Libanonu dva odvinovače KMT-6 a o rok později se ČR účastnila projektu OSN "Stromy místo min", jehož cílem je zalesnění odminovaných území na jihu Libanonu. Po letním konfliktu v roce 2006 se ČR zapojila do poválečné obnovy země. Mimo to pravidelně posílá finanční příspěvky pro agencii UNRWA, která se stará o palestinské uprchlíky. ČR je také jedním z přispěvatelů na chod Zvláštního Tribunálu pro Libanon vyšetřujícího vraždu bývalého premiéra Rafíka Harírího.

Přehled nejdůležitějších návštěv

02/2012

Prezident Michel Sleiman vykonal státní návštěvu ČR (29.2.-2.3.). Prezidenta doprovodili ministři zahraničních věcí Adnan Mansour, ministr ekonomiky a obchodu Nicolas Nahas a ministr vnitra Marwan Charbel."

09/2010

Policejní prezident Oldřich Martinů v doprovodu zástupce ředitele ÚRN Vítězslava Kresty navštívil Libanon na pozvání šéfa libanonské policie (ISF) Ašrafa Rífího.

03/2010

Ministr financí Eduard Janota navštívil Libanon a podepsal Dodatek k Dohodě o ochraně investic mezi ČR a LR.

Delegace Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu ČR vedená předsedou výboru Jiřím Dienstbierem navštívila Libanon ve dnech 16.-19.3.2010.

02/2010

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Jan Kohout navštívil Libanon ve dnech 17.-18.2.2010.

10/2009

Návštěva prvního náměstka ministra zahraničních věcí ČR pana Tomáše Pojara. Návštěva byla zaměřena na situaci Palestinců v LR a bezpečnostní situaci na jihu země. V této souvislosti byla uskutečněna návštěva agencie UNRWA a seznámení se s činností UNIFIL. Na okraj proběhlo několik politických jednání.

08/2008

Konzultace ředitele odboru BVA MZV ČR Josefa Rychtara s jeho libanonskými protějšky na MZV LR.

05/2004

Pracovní návštěva prezidenta ČR Václava Klause s chotí v Libanonu.

02/2004

Pracovní návštěva místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody v Libanonu.

09/2003

Návštěva ministra pro místní rozvoj ČR P. Němce, který v Bejrútu za účasti zástupců turistického podnikatelského sektoru ČR slavnostně zahájil Česko-libanonské dny a podepsal Dohodu o letecké dopravě.

04/2003

Návštěva ministra ekonomie a obchodu LR B. Fulejhána v Praze. Ministr Fulejhán se také zúčastnil zasedání první Česko-libanonské smíšené obchodní komise.

06/2002

Návštěva prezidenta E. Lahúda v ČR v doprovodu místopředsedy vlády I. Farése a ministra zahraničních věcí LR M. Hammúda.

04/2002

Pracovní návštěva ministra dopravy a spojů ČR J. Schlinga v Libanonu.

10/1999

Pracovní návštěva ministra zemědělství ČR J. Fencla v Libanonu.

09/1999

Návštěva parlamentní delegace v ČR vedená místopředsedou Národního shromáždění Libanonu E. Ferzlim.

09/1997

Návštěva prezidenta Václava Havla v doprovodu ministryně spravedlnosti V. Parkanové a ministra dopravy a spojů M. Římana. Během návštěvy byla podepsána Dohoda o podpoře a ochraně investic.

01/1995

Návštěva delegace zahraničního výboru PSP ČR v Libanonu, vedená tehdejším předsedou zahraničního výboru J. Paynem.

10/1994

Návštěva ministra průmyslu a obchodu ČR Vladimíra Dlouhého v Bejrútu. Ministr Dlouhý podepsal během své návštěvy novou Dlouhodobou obchodní dohodu.