english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Asociace bývalých absolventů českých a slovenských škol na MZV ČR

7. srpna 2017 se v Černínském paláci uskutečnilo setkání se zástupci libanonské Asociace bývalých absolventů českých a slovenských škol za přítomnosti jejího předsedy H. Bassila a místopředsedy H. Nasralláha. Jednání se za českou stranu zúčastnili ředitelka Diplomatické akademie V. Jeřábková a zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti J. Kantůrek a pracovníci odboru Blízkého východu MZV ČR. 

ČR ocenila dlouholetou činnost Asociace a její podíl na šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Asociace má nezastupitelnou roli při uchovávání vysoké úrovně znalostí českého jazyka v Libanonu, podílí se na krajanských aktivitách, zapojuje se i do rozvojových projektů ČR a důležitým prvkem její činnosti je i její podpora česko-slovenské vzájemnosti (řada absolventů studovala na Slovensku a hovoří slovensky).

Členové Asociace vyjádřili poděkování za podporu MZV ČR a vyjádřili zájem o pokračování své činnosti. ČR je v tomto smyslu připravena dále svou podporu rozvíjet - připravuje se např. návazný projekt spolupráce s  mateřskými vysokými školami členů Asociace, nadále pokračuje systém podpory formou krajanských darů a Velvyslanectví ČR v Bejrútu mj. zahájilo i nově zřízené kurzy českého jazyka pro Libanonce.

Libanon je každoročním příjemcem vládních stipendií ČR (pro roky 2018/2019 se nabízí 7 stipendií v českém a anglickém jazyce), rozvíjí se spolupráce mezi diplomatickými akademiemi Libanonu a ČR (připravuje se memorandum o spolupráci mezi oběma institucemi a účast libanonských diplomatů v DA MZV).

Akci připravil odbor Blízkého východu MZV ČR, který po ukončení jednání připravil pro návštěvníky prohlídku Černínského paláce v arabském jazyce.