english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dolar z České republiky

Ve vztahu k současné ekonomické krizi a nedostatku amerických dolarů v Libanonu, přinesl libanonský deník L´Orient le Jour 0 článek o místě zrodu prvních amerických dolarů

Ve vztahu k současné ekonomické krizi a nedostatku amerických dolarů v Libanonu, přinesl libanonský deník L´Orient le Jour v pátek 31. ledna 2020 článek o místě zrodu prvních amerických dolarů, kterým je Česká republika, přesněji hornické městečko Jáchymov. Jáchymov je jednou z pěti hornických lokalit v Česku, které jsou od roku 2019 na seznamu světového dědictví UNESCO.

L´Orient le Jour dále uvádí, že v 16. století objevil hrabě Schlick v Jáchymově stříbrné doly a z vytěženého stříbra začal razit mince „Tolary“. Toho se chytly sousední i vzdálenější země a tak se tolar (pod odvozenými názvy) začal používat jako místní měna v různých evropských zemích. Do Ameriky se dolary dostaly s příchodem Nizozemců, a když Spojené státy získaly nezávislost, tolar, přejmenovaný na dolar, se stal oficiální měnou.

V roce 1898 navštívila Jáchymov fyzička Marie Curie a zjistila, že rudy, které sloužily k výrobě prvních amerických dolarů, obsahují dva radioaktivní prvky – rádium a polonium. Jáchymov tak nebyl jenom rodištěm světové měny, ale zároveň stál i u zrodu jaderných zbraní.

Celý článek uveřejněný v deníku L´Orient le Jour si můžete přečíst zde:

https://tinyurl.com/tp4nnnf