english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert z díla Jana Dismase Zelenky v Bejrútu

V neděli 20. prosince 2020 se v Bejrútu konal koncert z díla Jana Dismase Zelenky. Výjimečný koncert, na kterém se podílel ZÚ Bejrút ve spolupráci s Univerzitou Saint Joseph v Bejrútu, byl historickým okamžikem, kdy byl český klenot barokní hudby Jan Dismas Zelenka poprvé představen libanonskému publiku. Zároveň se jednalo o první uvedení díla Jana Dismase Zelenky na Blízkém východě.
 

Na koncertě vystoupila vynikající česká sopranistka Gabriela Eibenová, která se  ve své kariéře zaměřuje na barokní repertoár a zejména na dílo J.D. Zelenky. Její sólové party v uvedených Zelenkových dílech Missa Sanctissimae Trinitatis a Missa Omnium Sanctorum učinily z koncertu opravdu jedinečný zážitek. 

zelenka 2

zelenka 2

Koncert sklidil obrovský úspěch. To, že se mohl uskutečnit v současných komplikovaných podmínkách, je jen díky výjimečnému úsilí všech, kdo se na jeho realizaci podíleli. Koncert se odehrál v kostele sv. Josefa v centru Bejrútu, který byl poničen při srpnovém výbuchu v bejrútském přístavu a ve kterém do posledních chvil probíhaly opravy, vč. např. zasklívání oken. Samotný koncert z důvodu koronavirových opatření mohla přímo v kostele navštívit jen velmi malá skupina pozvaných hostů. Koncert byl ale přenášen on-line na sociálních sítích a o dva dny později jej vysílala hlavní libanonská televizní stanice MTV.

zelenka 3

zelenka 3

Díky nasazení libanonského sboru USJ Choir a orchestru a díky zahraničním sólistům, kteří byli ochotni v této složité době cestovat, jsme byli v Libanonu svědky opravdu výjimečné kulturní události. Pro ZÚ Bejrút bylo ctí být součástí tohoto projektu. 

zelenka 4    zelenka 5

zelenka 4zelenka 5 zelenka 5