english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mise MEDEVAC v Libanonu

V termínu  31. 5. – 11. 6. 2021 proběhla v Libanonu  úspěšná  mise v rámci programu MEDEVAC. Během mise byla v Univerzitní nemocnici Rafíka Harírího v Bejrútu
operována téměř stovka pacientů se šedým zákalem.
 

V prvních dvou červnových týdnech 2021 proběhla v Libanonu mise MEDEVAC. V partnerské nemocnici Rafik Hariri University Hospital působil v jejím průběhu oftalmologický tým Všeobecné fakultní nemocnice, který prováděl operace u pacientů se šedým zákalem. Identifikace a výběr pacientů ze sociálně slabých či ohrožených komunit včetně uprchlíků, pro které by byla tato lékařská péče jinak nedostupná,  proběhl ve spolupráci libanonské organizace Amel Association International s nemocnicí RHUH. 

Mise byla nadmíru úspěšná. Během pouhých dvou týdnů se podařilo operovat 97 pacientů. Lékařský tým působil ve složitých podmínkách, kdy i v nemocnicích mj. dochází k výpadkům elektřiny. Obdiv patří  českému lékařskému týmu, ale i libanonskému týmu, který při operacích asistoval  a výborně spolupracoval. Profesionální zkušenosti získané  touto spoluprací jsou pro obě strany velmi cenné.

Jednalo se již o druhou misi českého oftalmologického týmu v Libanonu. První mise se v rámci programu MEDEVAC uskutečnila v roce 2019, při které bylo operováno 83 pacientů. Plánem je realizace dvou misí ročně. MEDEVAC program je součástí humanitární pomoci poskytované Českou republikou a jeho hlavními beneficienty jsou pacienti ze znevýhodněných či ohrožených komunit včetně uprchlíků. Během operací je využíván  speciální oftalmologický přístroj, který byl darován nemocnici RHUH Českou republikou rovněž  pod hlavičkou MEDEVACu.

V letošním roce  byl podíl operovaných libanonských pacientů více než 50%. To je odrazem hluboké finanční a ekonomické krize se sociálně-ekonomickými dopady na životní podmínky většiny obyvatel. Neutěšenou situaci dokumentuje extrémní poptávka po dalších připravovaných operacích, kdy během jediného dne  bylo  zaregistrováno 600 potenciálních pacientů pro příští mise. O operace šedého zákalu je v Libanonu obrovský zájem. 

Mise MEDEVAC je významnou pomocí nemocnici, která v současné době ekonomické krize v Libanonu čelí silnému nárůstu poptávky po jejích službách. Jako veřejná nemocnice poskytuje RHUH lékařskou pomoc primárně pacientům ze sociálně slabých skupin. 

Medevac 2021_2

Medevac 2021_2

Medevac 2021_3

Medevac 2021_3

Medevac 2021_4

Medevac 2021_4

 

Medevac 2021_5

Medevac 2021_5