srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Co dělat, když v Srbsku ztratím nebo mi někdo ukradne pas?

Nejlepší je nejprve kontaktovat naši non-stop konzulární telefonní linku +381/63/240 184 a oznámit nám, co se vám přihodilo.

Do/ze Srbska můžete cestovat buď na platný pas nebo občanský průkaz. Pokud některý z těchto dokladů ztratíte nebo vám bude odcizen a nebudete mít u sebe druhý z nich, budete si muset nechat vystavit tzv. cestovní průkaz, který vám na počkání vystavíme u nás, na velvyslanectví ČR v Bělehradě.

Obvyklý postup je takový, že nejprve musíte navštívit nejbližší srbskou policejní stanici, nahlásit ztrátu nebo odcizení vašeho cestovního dokladu a požádat tam o vystavení potvrzení o této události. S tímto dokladem a dvěma pasovými fotografiemi (3,5 x 4,5 cm) vzápětí navštívíte náš úřad, kde vám po prokázání vaší totožnosti (občanský, řidičský průkaz, svědecká výpověď), vyplnění příslušných formulářů a uhrazení správního poplatku (ekvivalent částky 400,- Kč v eurech) vystavíme zmíněný cestovní průkaz.

Po vystavení tohoto dokladu vám již nic nebrání v návratu do ČR. (Cestovní průkaz se vydává pouze k jednotlivé cestě s územní a časovou platností omezenou účelem cesty, zejména k umožnění návratu do ČR).

Tip: Na cestu si přibalte kopie vašeho pasu a dvě pasové fotografie. Předejte tak mnoha komplikacím, např. přemýšlením, kde se vyfotit v neděli ve 2 ráno.