česky  srpski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do a ze Srbska

Podmínky ke vstupu do Srbska a návrat do ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR aktualizovalo seznam zemí s nízkým rizikem nákazy a s účinností ode dne 13. července 2020 0:00 ČR přesunulo  Srbsko ze zelené kategorie do kategorie červených zemí s vysokým rizikem nákazy.
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

MZV i nadále doporučuje cestovat do zemí s vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 a ostatních zemí světa jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě. 

MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti i během cest do států EU, schengenského prostoru s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 a zemí mimo EU, které jsou na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy.

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ SRBSKA A TRANZIT:

Vstup na území Srbska je umožněn všem cizincům, není vyžadováno předchozí povolení ani test na covid-19. Výjimku tvoří občané Černé Hory, kterým je po vstupu nařízena dvoutýdenní karanténa.

Informace týkající se tranzitu přes Maďarsko naleznete na webu Velvyslanectví ČR v Budapešti.

3. DOPRAVA:

Meziměstská doprava i městská hromadná doprava obnovily provoz. Provoz letiště v Bělehradě byl též obnoven.

4. OPATŘENÍ:

Osoby, u kterých se prokázalo onemocnění, a mají vážné příznaky, jsou umístěny do nemocnic. Osoby, které prodělaly onemocnění nebo mají příznaky onemocnění a byla jim nařízena izolace, jsou povinny v této izolaci setrvat.

Další informace týkající se opatření přijatých za účelemomezení šíření koronaviru naleznete v článku Opatření v souvislosti s šířením koronaviru - situace v Srbsku.

5. NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ DO ČR

Ministerstvo zdravotnictví dne 31. července 2020 vydalo  ochranné opatření, které stanovuje podmínky pro vstup osob na území České republiky.

Občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR nemusejí  poté, co pobývali v Srbsku nebo přes Srbsko tranzitovali po dobu kratší než 12 hodin,  absolvovat test na Covid-19 ani nastoupit karanténu.

Při pobytu delším než 12 hodin musejí všechny osoby  bezprostředně po příjezdu do ČR kontaktovat krajskou hygienickou stanici dle místa pobytu, absolvovat PCR test na území ČR (každý občan si zajistí test na své náklady) a předložit výsledek testu krajské hygienické stanici do 72 hodin od vstupu - v opačném případě bude nařízena karanténa. Do doby předložení výsledku PCR testu nebo po dobu trvání nezbytného karanténního opatření platí zákaz volného pohybu (podrobnosti a vysvětlení tohoto zákazu naleznete v ochranném opatření) po území ČR + povinnost nosit roušku. Testy provedené v zahraničí nejsou akceptovány.

Občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR nemusí při návratu z krátkodobého pobytu v členských státech EU, státech schengenského prostoru s nízkým rizikem nákazy onemocnění Covid-19 a ze zemí mimo EU, které jsou na seznamu zemí s nízkým rizikem předkládat negativní test ani nastoupit karanténu.

Fakt, že jste tranzitem přes Srbsko strávili méně než 12 hodin, můžete dokázat razítky v cestovním pase nebo - pokud cestujete s občanským průkazem - požádat na hranicích o potvrzení o hodině vjezdu a výjezdu ze země.

6. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Informace srbského ministerstva zdravotnictví (v angličtině) a zvláštní stránky věnované onemocnění covid-19.

Informace srbského ministerstva vnitra (v angličtině).

Informace srbské vlády (v angličtině).