srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky / Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání velvyslance Tomáše Kuchty v Ćupriji

Dne 12. dubna vykonal velvyslanec Tomáš Kuchta  služební cestu do města Ćuprija, které má bohatou historii a vazbu ve vztahu k ČR, a k českým krajanům. Češi se zde v minulém století významně zasadili o rozvoj města, vybudovali zde cukrovar, který zaměstnával asi čtvrtinu obyvatel města, založili zde i první ochotnické a později i loutkové divadlo, první fotbalový oddíl „Slávija“ a vznikla zde i česká čtvrť, která dodnes nese stopy původní české architektury z počátku 20. století.

Velvyslanec Tomáš Kuchta jednal se starostou města panem Jovicou Antić o vzájemné spolupráci s ČR, v oblasti kultury a obchodu. Vedení města představilo ekonomický a kulturní potenciál oblasti města Ćuprija a jeho okolí, a s ohledem na historickou vazbu s ČR i možnosti potenciálních investic a spolupráce ze strany ČR.

Součástí návštěvy města byla i kulturní agenda neboť skupina dívek z Ćuprije se v letošním roce účastní s českou písní oblíbené soutěže „Srbija u ritmu Evrope“. Jednání v Ćupriji se tak účastnil i ředitel soutěže Srbija u Ritmu Evrope pan Igor Karaderević, který uvítal volbu a reprezentaci české písně v soutěži právě zástupci z města Ćuprije.

V rámci dalšího programu navštívil velvyslanec Tomáš Kuchta spolu s vedením města Moravský park, kde probíhala výstava „Češi v Ćupriji - Století přátelství“ historika Stefana Stamenkoviće mapující historii Čechů v regionu, dále místní Školu pro hudební talenty, Masarykovu školu, která byla postavena českými krajany v roce 1927, a také klášter Ravanica, kde leží mumie jednoho z nejvýznamnějších panovníků Srbska, knížete Lazara.

Na závěr cesty se uskutečnila i tisková konference. Pro ilustraci přikládáme několik odkazů:

Český velvyslanec navštívil Ćupriji (Kanal M)

Velvyslanec České republiky v Srbsku Tomáš Kuchta navštívil Ćupriji (Portal 035)

Tomáš Kuchta, velvyslanec České republiky, navštívil Ćupriji (Media-PS)

Velvyslanec České republiky nadšený z výstavy (Novosti)

Velvyslanec České republiky v Srbsku Tomáš Kuchta navštívil Ćupriji: Doufám, že hodně investorů přijde do této oblasti (Novi put)

Jedním z konkrétních výstupů cesty bylo zorganizování setkání podnikatelů z Ćuprije s českými firmami na Mezinárodním zemědělském veletrhu v Novém Sadu, které se uskutečnilo 24. května 2022 v prostorách Hospodářské komory Vojvodiny, kde také kromě prezentací proběhla jednání B to B.

Galerie


Ćuprija 12. 4. 2022