srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cenu festivalu BOSIFEST za nejlepší scénář získala Linda Kalistová Jablonská

Ve středu 3. června byl slavnostně zakončen již šestý ročník Bělehradského mezinárodního filmového festivalu osob s postižením - BOSIFEST 2015, který byl úspěšný i pro Českou republiku. Festival je přehlídkou filmů o osobách s nejrůznějšími formami postižení.

V průběhu závěrečné ceremonie převzal zástupce velvyslankyně České republiky Jiří Kyrian cenu za nejlepší scénář filmu "Pozemšťané, koho budete volit?" dokumentaristky Lindy Kalistové Jablonské, která se nemohla slavnostní ceremonie osobně zúčastnit.

Film ukazuje, že i lidé s mentálním postižením se mohou orientovat ve veřejném prostoru a mít politický názor. Filmový štáb složený z osob s tímto druhem postižení sledoval volební kampaň a natáčel ankety s běžnými občany i politiky.

Podle předsedy festivalové poroty Radoslava Zelenoviće, ředitele Jugoslávské kinotéky, měla porota velmi obtížnou práci díky kvalitě zaslaných příspěvků. Český film přesvědčil svou kvalitou ve velké konkurenci 35 soutěžních filmů z celkových 170 přihlášených příspěvků.

Film na stránkách České televize

BOSIFEST 2015

BOSIFEST 2015