srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gala večer a koncert Matyáše Nováka u příležitosti 90. výročí budovy velvyslanectví

Dne 23. března proběhl v reprezentačních prostorách Velvyslanectví České republiky v Bělehradě gala večer s koncertem mladého českého interpreta Matyáše Nováka u příležitosti 90. výročí zahájení provozu budovy této diplomatické mise a rovněž u příležitosti právě provedené renovace historického koncertního křídla značky August Förster z roku 1930.

V úvodu velvyslankyně Ivana Hlavsová přivítala hosty z řad diplomatického sboru, srbské státní správy, médií, nevládních organizací a kulturní oblasti a připomněla historii budovy, která je spjata se silnou tradicí vztahů obou států v různých etapách jejího vývoje.  Pozemek, na kterém se budova velvyslanectví nachází, koupila Československá republika v roce 1923. Stavba byla vybudována podle projektu českého státního architekta Aloise Mezery, a byla dokončena v roce 1927, kdy se českoslovenští diplomaté přestěhovali do nového sídla. Budova dnešního českého velvyslanectví je jedním z mála účelově vybudovaných zastupitelských úřadů v Bělehradě, který slouží svému účelu téměř nepřetržitě od své výstavby. Pří této příležitosti velvyslankyně poděkovala všem sponzorům, kteří svými příspěvky umožnili renovaci klavíru, jenž představuje původní inventář velvyslanectví ze 30. let minulého století.

Velvyslankyně pak přivítala mladého českého klavíristu Matyáše Nováka, vítěze mnoha národních a mezinárodních soutěží, který svůj mimořádný talent, vynikající techniku a dynamický přednes předvedl v programu „Romantický klavír“ sestávajícího z děl Dvořáka, Smetany, Brahmse a Liszta. Jeho výkon se setkal s mimořádným ohlasem publika.

Galerie


Gala večer a koncert Matyáše Nováka/Gala veče i koncert Matiša Novaka