srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví Slovinské republiky / Ambasada Republike Slovenije
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert a výstava při příležitosti 150. výročí narození Jože Plečnika

Dne 18. května, se při příležitosti 150. výročí narození významného slovinského architekta a urbanisty Jože Plečnika, který část svého života strávil v ČR, konal varhanní a klavírní koncert v kostele Svatého Antonína z Padovy v Bělehradě. Akci organizovalo Velvyslanectví Slovinska v Bělehradě ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Bělehradě a Rakouským kulturním centrem v Bělehradě. Samotná akce byla doprovázená i výstavou ze života a děl architekta J. Plečnika, kde nechyběly ani vazby na období, které Plečnik strávil v tehdejším Československu.

Architekt a urbanista Jože Plečnik ve dvacátých letech minulého století pozván československým prezidentem T. G. Masarykem do Prahy, kde pracoval na obnově Pražského hradu a později i na úpravách interiérů a parku zámku v Lánech.

Dokonce i samotná budova Velvyslanectví ČR Bělehrad, která vznikla po první světové válce, má svou vazbu na Plečnika, neboť slánský architekt Alois Mezera, který ji navrhnul, byl ve své práci významně ovlivněn právě Jožem Plečnikem.

Akci, kterou svým proslovem zahájil velvyslanec Slovinska v Bělehradě Damjan Bergant a účastnil se jí velvyslanec ČR v Bělehradě Tomáš Kuchta, měla velký úspěch. Během večera zazněly i skladby i českého velikána Bedřicha Smetany.

Galerie


Jože Plečnik