srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky / Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lidice 2021 – slavností předání ocenění Mezinárodní dětské výtvarné výstavy v Bělehradě

Dne 13. prosince se na českém velvyslanectví konalo už tradiční přijetí mladých umělkyň a umělců ze Srbska, kteří se zúčastnili letošní Mezinárodní dětské výtvarné soutěže Lidice 2021.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou v celém světě.

Soutěž je určena pro děti od 4 do 16 let pro všechny typy škol a organizací, které pracují s dětmi a zúčastnit se mohou i jednotlivci. Odborná porota, složená z učitelů výtvarné výchovy a výtvarníků, vybírá pro expozici přibližně 1 400 prací, oceněným pracím je uděleno Čestné uznání a těm nejlepším medaile Lidická růže.

Téma roku 2021 bylo Robot a umělá inteligence na počest 100. výročí české hry R.U.R. a vzniku slova „robot“.  Do soutěže v roce 2021 přišlo více než 11200 prací od dětí ze 72 zemí.  Ze Srbska bylo zasláno celkem 655 prací, z nichž odborná porota ocenila čestným uznáním 16 z nich, 1 práce obdržela medailí a 1 organizaci byla rovněž udělena medaile.

Čestná uznání letos obdrželi Hana Đorić, Iva Đunisijević a Jana Joksić z Artino Art Studia, Eva Tomašević z Dětského kulturního centra Bělehrad, Ema Dimitrijević, Mia Džodić, Sofija Janković, Nina Jocić, Mina Marjanović, Petra Stamatović a Marija Stevanović ze Sdružení PIKTUM, Nina Kovačević a Jana Savković z PPU Kindergarden, Andrej Brajić z Centra pro výtvarnou výchovu děti a mládeže Vojvodiny, Dunja Maksimović ze ZŠ Dositej Obradović a Viktor Voros z Workshop EmArt.

Letošními držiteli medailí Lidická růže jsou Maša Pavković z Artino Art Studia a Sdružení PIKTUM.

Laureáty, jejich rodiče a pedagogy na velvyslanectví přivítal velvyslanec Tomáš Kuchta, který jim slavnostně předal diplomy a dárky.

Velvyslanectví ČR v Bělehradě všem oceněným ještě jednou gratuluje a přeje hodně úspěchu do příštího ročníku soutěže.

Galerie


Lidice 2021