srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Zrenjaninu a slavnostní otevření výstavy fotografií Stanislava Valnohy

Dne 7. května 2015 vykonala velvyslankyně České republiky Ivana Hlavsová návštěvu města Zrenjanin, kde se setkala se starostou města Čedomirem Janjićem a společně s ním navštívila základní školu Dr. Jovan Cvijić.

Velvyslankyně si prohlédla školu a děti předvedly krásný hudební program z děl českých skladatelů tak jak jej měly připravený na akci „Evropská vesnice“, kterou město pořádá již tradičně na začátku května, a na které si škola vybrala pro prezentaci právě Českou republiku. Na závěr návštěvy města se I. Hlavsová setkala s biskupem Dr. Ladislavem Nemetem SVD a mimo jiné mu poděkovala za péči o českou komunitu, která je pod jeho správou a ke které kněze vysílá právě zrenjaninské biskupství.

Velvyslankyně se poté v doprovodu konzulky Veroniky Senjukové přesunula do Vršce, kde byla přijata na radnici zástupcem starosty Vladanem Stajićem. Poté navštívila krajany v sídle jejich obnoveného spolku Česká beseda Vršac a seznámila se s historií české komunity v této oblasti. Večer potom slavnostně zahájila výstavu, kterou velvyslanectví zapůjčilo právě spolku Česká beseda Vršac.

Rozšířená výstava Stanislava Valnohy Čechy krásné, Čechy mé, která inaugurovala Windows Gallery na českém velvyslanectví v březnu tohoto roku, byla instalována v Městském muzeu a galerii Konkordija a to za spolupráce velvyslanectví a krajanského spolku. Autorovi se podařilo touto výstavou seznámit široké publikum s krásou a přitažlivostí České republiky a nenásilnou formou přimět diváka k zamyšlení nad pojmem „krása“ na fotografiích českých zákoutí či intimních výpovědí o zaujetí v jeho hledání. Fotografie z krátkých návštěv fotografa v Srbsku tuto výpověď ještě rozvedly.

Stanislav Valnoha pak na vernisáž přivedl bluegrassovou hudební skupinu Totok z Velkých Němčic, v níž také vystupuje, a ve Vršci se tak podařilo nápaditým způsobem propagovat českou kulturu a činnost českého spolku Česká beseda Vršac zvýraznit i před místní veřejností.

Galerie


Zrenjanin, Vršac