srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky / Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevření českého centra v Novém Sadu

Dne 10. května na Filozofické fakultě Novosadské univerzity byla slavnostně podepsána dohoda o spolupráci a založení českého centra na Novosadské univerzitě. Dohodu podepsali děkanka Filozofické fakulty Prof. Dr. Ivana Živančević Sekeruš s ředitelem JCMM RNDr. Milošem Šifaldou a svou přítomností tuto slavnostní akci podpořil velvyslanec Tomáš Kuchta. 

V Srbsku se český jazyk vyučuje na Bělehradské univerzitě, kde na Filologické fakultě existuje možnost studia bohemistiky a působí český lektor. Dále český lektorát existuje i v Kragujevci, díky spolupráci tohoto města s Jihomoravským krajem a pak i v Banátu, kde žije česká menšina. Velvyslanectví uvítalo založení českého centra na Novosadské univerzitě, neboť díky této dohodě bude od září 2022 i v Novém Sadě působit český jazykový lektor.

Nově založené české centrum bude podporovat studentskou mobilitu a, kromě výuky českého jazyka, bude nabízet i stipendia pro studium v České republice, o které srbské studenty již tradičně projevují velký zájem. Zároveň všem zájemcům bude dostupný i bezplatný poradenský servis, tj. pomoc s přihlašovací procedurou na vysoké školy a během prvního roku studia v ČR.

Galerie


Novi Sad 10.05.2022