srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Josef Brož
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace monografie o generálu Františku Zachovi

Dne 22. května 2023 v reprezentačních prostorách českého velvyslanectví velvyslanec Tomáš Kuchta zahájil prezentaci monografie o srbském generálu českého původu Františku Zachovi. Se životem a dílem generála Zacha publikum seznámili recenzent Radomir Popović a autoři monografie Ana Jelić a Nenad Karamijalković.

Prezentace zaujala nejen zástupce Ministerstva kultury, mnoha kulturních institucí, zástupce Bělehradské univerzity a krajany, ale i další publikum, které si také mělo příležitost užít i krátkého hereckého vystoupení Aleksandra Jeleniće a Predraga Jovanoviće v rolích Františka Zacha a Iliji Garašanina.

Víceletý výzkum autorů a vydání monografie, kromě Ministerstva zahraničních věcí ČR, podpořilo také Ministerstvo kultury Srbské republiky, Jihomoravský kraj, Rada české národnostní menšiny, Město Kragujevac a spolek Češi Šumadije, což svědčí o významu generála Zacha v srbských dějinách a vzhledem k tomu, že se do konce roku očekává vydání monografie v českém jazyce, na tohle významné dílo se můžou těšit i v České republice.

Galerie


F. Zach