srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky / Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace první antologie českých aforismů v srbském vydání

V pátek 9. října se  v Bělehradě konala prezentace první antologie českých aforismů v srbském jazyce. Pod názvem "Knedlík v krku" ji uspořádal a přeložil poslanec srbského parlamentu Aleksandar Čotrić a vydalo nakladatelství Srpska reč. Přítomné oslovil i rada-vyslanec Josef Brož.

Tato antologie obsahuje přes 2500 myšlenek stovky nejvýznamnějších osobností z oblasti literatury, filmu, hudby, divadla, filosofie a dalších oblasti umění a vědy. Zastoupeny jsou aforismy bývalých prezidentů Tomáše G. Masaryka a Václava Havla, ale také např. Jaroslava Haška, Milana Kundery, Josefa Škvoreckého, Bohumila Hrabala, Franze Kafky či Karla Čapka.

V předmluvě „Jeho výsost Humor“ seznamuje Aleksandar Čotrić čtenáře s historií českého humoru a jeho charakteristickými rysy v různých historických podmínkách – během světových válek, v době komunismu a konečně i po Sametové revoluci.

Za přečtení rovněž stojí obsáhlá  a kvalitní recenze prof. Vitomira Teofiloviće, která se věnuje dějinám české kultury, jež srovnává s dějinami kultury srbské, a zároveň obsahuje i zajímavé informace o česko-srbských vztazích.

V doslovu pak své vidění českých aforismů představují Slobodan Simić, Jelena M. Ćirić, Martin Prebudjila a Bogdan Bogdanović.

Aleksandar Čotrić

Aleksandar Čotrić