srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní otevření Window Gallery českého velvyslanectví

Dne 5. března se uskutečnila slavnostní inaugurace nové Window Gallery českého velvyslanectví v Bělehradě výstavou fotografií Stanislava Valnohy „Čechy krásné, Čechy mé“. Při této příležitosti byl uspřádán koncert dua Aurette „České loutnové písně“.

Již od roku 1927 plní historická budova velvyslanectví České republiky v Bělehradu úlohu diplomatického zastoupení ve všech oblastech včetně propagace kultury, umění a turistiky. A protože Česká republika v Srbsku své samostatné kulturní zastoupení nemá, bylo třeba kreativně hledat možnosti, jak co nejjednodušším způsobem šířit povědomí o české kultuře a krásách české země co nejširšímu srbskému publiku.

Vitríny, které zdobí renovovanou fasádu budovy velvyslanectví, se k tomuto účelu logicky nabízejí. Díky této myšlence se v následujícím období mohou Bělehraďané seznámit s ukázkou díla fotografa Stanislava Valnohy, které je první výstavnou nové Window Gallery a která představuje krásy jak České republiky, tak i Srbska. Celá výstava byla zpřístupněna na facebookové stránce velvyslanectví.

Slavnostní atmosféru inaugurace, které se zúčastnilo publikum složené z českých krajanů, zástupců diplomatického sboru, studentů a dalších přátel českého velvyslanectví a milovníků české kultury, korunoval koncert Českých loutnových písní v provedení dua Aurette. Díla českých skladatelů Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Petra Ebena, Miloše Štědroně, Felixe Kadlinského, Adama Václava Michny z Otradovic a díla ze zborníku J. Bořity z Martinic provedly členky dua Katalin Ertsey (loutna a theorba) a Lucie Roznyó (soprán), které publikum odměnilo zaslouženým dlouhým potleskem.

Duo Aurette potěší srbské publikum ještě dvěma koncerty, 6. března v Novém Sadu a 7. března opět v Bělehradu. Cyklus koncertů v Bělehradu a Novém Sadu byl organizován pod záštitou Státního fondu kultury ČR a Velvyslanectví České republiky v Bělehradě.

Galerie


Izložba fotografija S. Valnohe i koncert dua Aurette / Výstava fotografií S. Valnohy a koncert dua Aurette